Επιστροφή στις νίκες με τρίαρα για την Μπιλμπάο

Χαμογελαστή θα επιστρέψει από το Βαγιαδολίδ η Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Οι Βάσκοι επικράτησαν 3-1 στην έδρα της ομώνυμης ομάδας στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής και έτσι επέστρεψαν στις νίκες ύστερα από τέσσερις ανεπιτυχείς προσπάθειες. Παράλληλα, ανέβηκαν στην 7η θέση με 36 βαθμούς, ενώ η Βαγιαδολίδ έμεινε 14η (28β.) και μόλις στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν ανώτερη από το πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα, ευτύχησε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια (0-1) χάρη στην τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ινίγο Μαρτίνεθ στο 30′.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο 57′, ύστερα από ωραία κυκλοφορία και κοντινό τελείωμα από τον Γκουρουθέτα. Το «βαρύ πυροβολικό» των γηπεδούχων ήταν εκείνος που τους έβαλε εκ νέου στο παιχνίδι στο 74′. Ωστόσο, η χαρά τους κράτησε μόλις για λίγα λεπτά, καθώς στο 78′ ο Βέσγα διαμόρφωσε το τελικό 1-3 με εκτέλεση πέναλτι.