Εύκολα η Μπαρτσελόνα την Θέλτα και βλέπει 2η θέση

Αγκαλιά με τη δεύτερη θέση η Μπαρτσελόνα!

Η ομάδα του Τσάβι κατάφερε να κάμψει την αντίσταση (3-1) της Θέλτα και παίρνοντας την τρίτη σερί της νίκη να ανέβει στους 72 βαθμούς. Από την άλλη, το σύνολο από τη Γαλικία, που έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 58’, παρέμεινε στους 43β. και την 11η θέση.

«Μελανό σημείο» της αναμέτρησης ο τραυματισμός του Αραούχο στο 62′.

Ακριβώς 30 λεπτά χρειάστηκε η Μπαρτσελόνα για να «ξεκλειδώσει» την άμυνα της Θέλτα και το κατάφερε σε εκείνο το σημείο με τον Ντεπάι, ύστερα από ασίστ του Ντεμπελέ. Ωστόσο, οι Καταλανοί δεν έριξαν… στροφές και με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 41’ διπλασίασαν τα τέρματά τους, πηγαίνοντας με το υπέρ τους 2-0 στα αποδυτήρια.

Το ίδιο δυνατά μπήκαν στο δεύτερο μέρος οι «μπλαουγκράνα», με τον Γκαμπονέζο επιθετικό να κάνει το 3-0 στο 48’, έπειτα από ακόμη μία ασίστ του Γάλλου (έγινε κορυφαίος πασέρ του πρωταθλήματος με 13 συνολικά). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν δύο λεπτά αργότερα με τον Άσπας, αλλά στο 58’ το έργο τους έγινε ακόμη πιο δύσκολο, καθώς αποβλήθηκε ο Μουρίγιο με απευθείας κόκκινη κάρτα, ενώ μάλιστα είχε περάσει ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο!