Ζορίστηκε από την Ανεσί, αλλά πήρε ιστορική πρόκριση η Τουλούζ (vid)

Ιστορική πρόκριση για την Τουλούζ!
Το εμπόδιο της σκληροτράχηλης Ανεσί αποδείχθηκε μεγάλο αλλά όχι και ανυπέρβλητο για τους «μωβ», οι οποίοι επικράτησαν 2-1 εκτός έδρας στον νοκ άουτ ημιτελικό. Έτσι, προκρίθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στον τελικό του Κυπέλλου Γαλλίας και την ίδια ώρα έβαλαν «στοπ» στην εντυπωσιακή πορεία των αντιπάλων τους, οι οποίοι έφτασαν μέχρι τα ημιτελικά παρά το ότι την ίδια ώρα παλεύουν να μην υποβιβαστούν στην 3η κατηγορία.

Η Τουλούζ άνοιξε το σκορ στο 36′ με τη γυριστή κεφαλιά του Αμπουκλάλ, με τους γηπεδούχους να φέρνουν το ματς στα ίσα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους χάρη στην εκτέλεση πέναλτι του Μποσετί.

Παρά την υπερπροσπάθειά της, η Ανεσί προδόθηκε από την άμυνά της, στο 85′, με τον Σαϊντί να αξιοποιεί το λάθος και να διαμορφώνει το τελικό 1-2. Κι όμως, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Κι αυτό διότι σκόραραν στο 90’+1′ με την γκολάρα του Σαχί, αλλά τους τα… χάλασε το VAR, το οποίο ακύρωσε το τέρμα λόγω οφσάιντ.