Η Άρσεναλ πήρε το ντέρμπι του Λονδίνου

Η Άρσεναλ νίκησε με 3-1 την Τότεναμ στο ντέρμπι του Λονδίνου και πλέον είναι στο +4 από τη Μάντσεστερ Σίτι, που έχει ένα ματς λιγότερο.

Οι “κανονιέρηδες” προηγήθηκαν στο 20ο λεπτό με ένα φοβερό σουτ του Παρτέι, ωστόσο στο 31′ η Τότεναμ έφερε το ματς στα ίσια με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κέιν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, με τον Ζεσούς να εκμεταλλεύεται τη μεγάλη αδράνεια των Γιορίς και Ρομέρο και να δίνει από κοντά νέο προβάδισμα στην Άρσεναλ στο 49’. Η αποβολή του Έμερσον στο 62ο λεπτό έκανε ακόμη πιο απλή την αποστολή της ομάδας του Μίκελ Αρτέτα, με τον Τζάκα να σκοράρει από κοντά για το 3-1 στο 67ο λεπτό και να σφραγίζει την έβδομη νίκη σε οκτώ αγωνιστικές στο εφετινό πρωτάθλημα.