Η Κάλιαρι έκανε μυθική ανατροπή με Πάρμα (vid)

Αυτοκτονία για Πάρμα και προβάδισμα πρόκρισης για την ψυχωμένη Κάλιαρι! Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι δεν μάσησε από το προβάδισμα δύο τερμάτων των φιλοξενούμενων στο ημίχρονο και με απίθανη ανατροπή στο δεύτερο μέρος, επικράτησε 3-2 και πήρε κεφάλι μετά τον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό των playoffs ανόδου της Serie B.
Η Κάλιαρι μπορεί να έδειχνε να έχει τον έλεγχο στο ξεκίνημα, αλλά στο 10ο λεπτό ο Σομ «σέρβιρε» και ο Μπενεντίτσακ άνοιξε το σκορ για να παγώσει το «Unipol Domus». Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 26’ ο Εστέβεζ έφτιαξε το 2-0 του Σομ, με τους «παρμένζι» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με μεγάλο προβάδισμα και τον 45χρονο Τζίτζι Μπουφόν να βλέπει το όνειρο της επιστροφής στη Serie A με τη φανέλα της πρώτης ομάδας της καριέρας του να… πλησιάζει.

[Serie B semi-final 1st leg] Cagliari 0-1 Parma – Adrian Benedyczak (10′)