Θετικό πρόσημο και κερδισμένο πέναλτι για Σαμόρα κόντρα στην Ουρουγουάη

Ο Αλβάρο Σαμόρα είναι ο μοναδικός εν ενεργεία διεθνής για τον ΑΡΗ αυτή την περίοδο, έχοντας ενταχθεί πριν λίγες μέρες στην Εθνική Κόστα Ρίκα.

Μάλιστα ο νεαρός εξτρέμ αγωνίστηκε για 79 λεπτά στο φιλικό με την Ουρουγουάη τα ξημερώματα του Σαββάτου, στο πλαίσιο της προετοιμασίας για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου αλλά και για το Κόπα Αμέρικα στο οποίο δεν αποκλείεται να δώσει το “παρών”

Τα ρεπορτάζ από την Κόστα Ρίκα αναφέρουν ότι ο Σαμόρα ήταν η βασική πηγή κινδύνου στο τελικό 0-0 με τους Ουρουγουανούς, κερδίζοντας και πέναλτι στο 43ο λεπτό το οποίο ωστόσο ο Φρανσίσκο Κάλβο δεν μετέτρεψε σε γκολ

Εάν ο Σαμόρα ακολουθήσει τελικά την Κόστα Ρίκα στο Κόπα Αμέρικα, τότε θα χάσει σίγουρα το πρώτο κομμάτι της προετοιμασίας του ΑΡΗ και η πορεία της χώρας του θα καθορίσει το ακριβές διάστημα της απουσίας του.