Ισοπεδωτική η Μπενφίκα, διατήρησε σε απόσταση ασφαλείας την Πόρτο

Οι «αετοί» επικράτησαν 5-1 της ομώνυμης ομάδας και έδωσε συνέχεια στις εξαιρετικές τους εμφανίσεις, ενώ άφησαν στο -8 από την κορυφή τη 2η της βαθμολογίας και πρωταθλήτρια Πόρτο.

Ουσιαστικά, η ομάδα του Σμιντ, η οποία έχει πλέον ρεκόρ 11-1-0, συνάντησε αντίσταση μέχρι το 25ο λεπτό. Από τη στιγμή που άνοιξε το σκορ μπήκε το νερό στ’ αυλάκι και έφτασε σε μία άνετη νίκη.

Τον δρόμο προς τη νίκη έδειξε ο Μούσα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Γκριμάλντο και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Σε μία φάση διαρκείας, ο Αντόνιο Σίλβα πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 0-2 στο 30’. Ίδιος ήταν ο σκόρερ και δέκα λεπτά μετά, αφού τον έχασε εντελώς η αντίπαλη άμυνα και ανενόχλητος έκανε το 0-3.

Στο 67’, ο Νέρες έκανε ωραία προσπάθεια και σέρβιρε ωραία στον Ζοάο Μάριο, που νίκησε τον Πέδρο Σίλβα. Στο 89’ ο Ρίστιτς πέτυχε το 5ο γκολ της Μπενφίκα, ενώ στο 90’+1’ ο Αντράντε νίκησε τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο και μείωσε για τους γηπεδούχους.