Ισόπαλο το χιονισμένο ντέρμπι, ανάμεσα σε Ζανκτ Πάουλι και Αμβούργο

Μοιρασιά σε χιονισμένο τοπίο για Ζανκτ Πάουλι και Αμβούργο, στο μεγάλο μεταξύ τους ντέρμπι για την δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας!

Οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες υπό έντονη χιονόπτωση και στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής, όντας στις δύο πρώτες θέσεις της βαθμολογίας και αφήνοντας… ανοιχτούς λογαριασμούς μετά το τελικό ισόπαλο 2-2.

Η Ζανκτ Πάουλι άνοιξε το σκορ στο 15′ γκολ του αρχηγού της, Ιρβάιν, πριν διπλασιάσει το προβάδισμα της με απίστευτο αυτογκόλ του τερματοφύλακα του Αμβούργου, Φερνάντες. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο, καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν πετυχαίνοντας δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά, με τους Γκλάτζελ και Περάι.

Ο Μανώλης Σάλιακας ξεκίνησε το ντέρμπι βασικός για την Ζανκτ Πάουλι, πραγματοποιώντας τη 17η εμφάνισή του στη φετινή σεζόν, αλλά αντικαταστάθηκε στο 69′, ενώ η ομάδα του παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +2 από το Αμβούργο, μετά το τελικό αποτέλεσμα στην μεταξύ τους αναμέτρηση!