Καθάρισε από το… ημίχρονο η Μπόρνμουθ (vid)

Με επιβλητικό τρόπο σφράγισε το εισιτήριο για τους «32» του Κυπέλλου Αγγλίας η Μπόρνμουθ.
Εκμεταλλευόμενη τη διαφορά δυναμικότητας με τη Σουόνσι (η οποία αγωνίζεται στην Championship), η ομάδα του Άντονι Ιραόλα τη διέλυσε με 5-0.

Ενδεικτικό της κυριαρχίας των γηπεδούχων είναι το γεγονός ότι διαμόρφωσαν το ευρύ υπέρ τους σκορ πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο!
Στο δεκάλεπτο λοιπόν είχαν ήδη καθαρίσει την πρόκριση (με γκολ των Κέλι και Σκοτ), στο πρώτο τέταρτο είχαν δώσει ήδη διαστάσεις (με τον Σινιστέρα) και πριν την ανάπαυλα πέτυχαν άλλα δυο τέρματα με τους Μπρουκς (35’) και Σολάνκε (44’).
Κάπως έτσι το δεύτερο μέρος μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία, με την Σουόνσι ν’ αποτυγχάνει να πετύχει έστω το «γκολ της τιμής» και τη Μπόρνμουθ να συνδυάζει την πρόκριση με συντήρηση δυνάμεων.