Κύπελλο Αγγλίας: Η Τσέλσι πέρασε άνετα στον επόμενο γύρο με τεσσάρα, πρόκριση και για την Άστον Βίλα (vids)

Τσέλσι και Άστον Βίλα έκαναν το καθήκον τους και συνέχισαν στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας. Οι μπλε υποδέχθηκαν την Πρέστον στο Στάμφορντ Μπριτζ και παρότι οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν σθεναρά, ηττήθηκαν στο φινάλε με τέσσερα γκολ.

Ο Αρμάντο Μπρόγια άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη/πρόκριση με το γκολ που σημείωσε στο 58ο λεπτό μετά από ασίστ του Μάλο Γκούστο.

Οκτώ λεπτά μετά ο Τιάγκο Σίλβα ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0 με ασίστ του Κόουλ Πάλμερ. Τρία λεπτά μετά ο Στέρλινγκ έκανε το 3-0 και ο Έντσο Φερνάντες διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 88ο λεπτό.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι είχε πιο δύσκολο έργο, καθώς παρότι πίεσε και είχε ευκαιρίες ειδικά στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να λύσει τον γόρδιο δεσμό στο 87ο λεπτό με τον Μάτι Κας.

Την ίδια ώρα μια θέση στον επόμενο γύρο έκλεισαν η Σέφιλντ Γουένσντεϊ και η Σουόνσι έκλεισαν μια θέση στον επόμενο γύρο.