“Λύγισε” την Μάιντς και ξεμακραίνει από τα χαμηλά η Άουγκσμπουργκ

Μια σημαντική νίκη πήρε η Άουγκσμπουργκ, η οποία νίκησε με σκορ 2-1 την Μάιντς και πλέον βρίσκεται στο +6 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Γκουβελέου μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους από την άσπρη βούλα. Ο Βίντμερ στο 54’ έφερε το ματς στα ίσα για την Μάιντς κάνοντας το 1-1. Ωστόσο, η Άουγκσμπουργκ έβγαλε αντίδραση και ο Βάργκας δυο λεπτά αργότερα πέτυχε το 2-1.

Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια πίεζαν, δημιουργούσαν φάσεις, τις οποίες όμως δεν μπορούσαν να τις μετουσιώσουν σε κάποιο γκολ. Η Μάιντς έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις και δεν ήταν καθόλου απειλητική.

Κάπως έτσι δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με την Άουγκσμπουργκ να ανασαίνει βαθμολογικά και να βρίσκεται στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Από την άλλη η ομάδα του Σβένσον παρέμεινε στα μεσαία στρώματα της βαθμολογίας.