Λύγισε τη Μόλντε στο 93′ η Γαλατά – Ανοιχτοί λογαριασμόι για Χάιφα και Γιανγκ Μπόις

Με προβάδισμα πρόκρισης αποχώρησε από τη Νορβηγία η Γαλατασαράι, στο πρώτο ματς με τη Μόλντε για τα Playoffs του Champions League.

Η τούρκικη ομάδα επικράτησε 3-2 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ικάρντι, λυγίζοντας στις καθυστερήσεις τους -πολύ απειλητικούς- γηπεδούχους.

Η Μόλντε άνοιξε το σκορ στο 8′ με τη σκαστή κεφαλιά του Έλιγκσεν μετά από εκτέλεση κόρνερ. Προβάδισμα που ανέτρεψε η «Τσιμπ μπομ» πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα μέσα σε πέντε λεπτά. Στο 25′ ο Ολιβέιρα εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, με την μπάλα να κοντράρει στο τείχος και να καταλήγει στα δίχτυα, ενώ στο 29′ ο Ικάρντι σκόραρε με τρομερό γυριστό βολ πλανέ.

Παρόλα αυτά, η Μόλντε ήταν… σκληρό καρύδι και ισοφάρισε στο 56′ με τον Χέγκεν. Για να έρθει στο 90’+3′ ο Μίντζο να πάρει την μπαλιά πάρε-βάλε από τον Ικάρντι και να σκοράρει προ κενής εστίας.

Την ίδια στιγμή, για την ίδια φάση, οι Μακάμπι Χάιφα και Γιουνγκ Μπόις έμειναν στο 0-0, σ’ έναν αρκετά ισορροπημένο αγώνα.