Μαρσέιγ – Ανζέ 1-1: Απογοητευτική ισοπαλία για την Ολιμπίκ απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας (vid)

Η φράση “ενός κακού μύρια έπονται” ταιριάζει γάντι στην κατάσταση της Μαρσέιγ στα δύο τελευταία παιχνίδια της. Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι υπέστη την πρώτη ήττα της στην Ligue 1 στην έδρα της Στρασμπούρ και το γεγονός αυτό την επηρέασε ψυχολογικά, κάτι που φάνηκε το βράδυ της Παρασκευής (4/10).

Τότε που υποδέχτηκε την Ανζέ στο ματς που άνοιξε το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής, με τους Μασσαλούς να εμφανίζονται αγνώριστοι και να πετούν ακόμη δύο βαθμούς στη μάχη του τίτλου, παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στους ουραγούς.

Το πρώτο μέρος ήταν κακό ποιοτικά και σκληρό και σημαδεύτηκε από δύο αποβολές, μία για κάθε ομάδα, με την Ανζέ να μένει πρώτη με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ραολισόα στο 26′ αλλά την Μαρσέιγ να μην αξιοποιεί το δώρο αφού τέσσερα λεπτά αργότερα είδε τον Μοπέ να παίρνει πρόωρα το δρόμο για τα αποδυτήρια με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Ρόου ήταν εκείνος που “ξεκλείδωσε” τους γηπεδούχους στο 51ο λεπτό με συρτό σουτ εντός περιοχής που αιφνιδίασε τον κίπερ της Ανζέ όμως η χαρά των γηπεδούχων κράτησε τρία μόλις λεπτά.

Και αυτό γιατί οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς ξανά σε ισορροπία στο 54′ με υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Μελαλί και στη συνέχεια υπερασπίστηκαν το πολύτιμο για αυτούς 1-1, για να σημειώσουν παράλληλα ένα ισχυρό πλήγμα στο γόητρο αλλά και στην ψυχολογία της Ολιμπίκ ενόψει της συνέχειας σε Γαλλία και Ευρώπη.