Έχασε τα άχαστα, έχασε και βαθμούς…

Μόνο με τον εαυτό του πρέπει να τα βάζει ο ΑΡΗΣ, επιστρέφοντας με γκέλα στις επίσημες υποχρεώσεις του για τη Super League με το τελικό 1–1 στην έδρα του Λεβαδειακού για την 14η αγωνιστική.

Μετά από ένα… χαμένο πρώτο ημίχρονο και το 1-0 του Χάμοντ στο 38′, ο Άλαν Πάρντιου διόρθωσε πολλά στο ημίχρονο. Άλλαξε το 3-5-2 σε 4-2-3-1, τόνωσε την επίθεση της ομάδας του και έπαιξε μονότερμα τους Βοιωτούς, ισοφαρίζοντας στο 64′ με τρομερή εκτέλεση φάουλ του Πάλμα που σκοράρει για τέταρτο σερί ματς.

Το τέρμα του Ονδουριανό έδωσε το έναυσμα για την κορύφωση στην πολύ καλή απόδοση της ομάδας μέχρι το φινάλε, αλλά οι δύο άχαστες ευκαιρίες του Γκρέι και μία του Ματέο κόστισαν τη νίκη και δύο πολύτιμους βαθμούς.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Πέντε νέα πρόσωπα και… 3-5-2!

Πολλές επιστροφές αλλά και νέα διάταξη την οποία επέλεξε ο Άλαν Πάρντιου για το παιχνίδι με τους Βοιωτούς, επαναφέροντας το 3-5-2 μετά το φιλικό με τη Μακάμπι Χάιφα.

Κουέστα στο τέρμα, έχοντας μπροστά του Οντουμπάζιο, Μπράμπετς και Πίρσμαν. Εμακατά-Μαζικού οι φουλ μπακ. Ο Ετέμπο με τον Νταμπό και τον Ματέο στο κέντρο, με τους Γκρέι-Ζερβίνιο στην κορυφή της επίθεσης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Τρεις αλλαγές ο Βέλιτς

Ο τεχνικός των Βοιωτών έκανε μετρημένες παρεμβάσεις, συγκριτικά με το ματς Κυπέλλου, δίνοντας φανέλα βασικού στους Ντεντάκη, Χάμοντ και Μουτίνιο.

Μάρκοβιτς στο τέρμα. Ντεντάκης και Βήχος οι πλάγιοι μπακ, με τους Μπαχανάκ-Τσάπρα στο κέντρο της άμυνας.

Μεχία, Χάμοντ στα χαφ. Ο Νίκας πιο μπροστά, με τους Βρακά-Δούμτσιο στα εξτρέμ και τον Μουτίνιο στην κορυφή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μπήκε με ρυθμό και έλεγχο του αγώνα

Ο ΑΡΗΣ είχε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο από πλευράς ρυθμού, πιέζοντας και κλέβοντας πολλές μπάλες στο μισό του Λεβαδειακού, που ισορρόπησε σχετικά μετά το 15′ αλλά δεν απείλησε με εξαίρεση μία αδύναμη κεφαλιά του Βρακά.

Από την άλλη πλευρά οι “κιτρινόμαυροι” είχαν την πρώτη τους πολύ καλή στιγμή στο 23′, από τη σέντρα του Μαζικού και την προβολή του Εμπακατά που έδιωξε εντυπωσιακά ο Μάρκοβιτς.

Ο Χάμοντ… από το σπίτι του

Σαν επανάληψη του αγώνα Κυπέλλου εξελίχθηκε το πρώτο μέρος, με τον ΑΡΗ να πιέζει ανούσια και τον Λεβαδειακό… από το πουθενά να παίρνει το προβάδισμα.

Στο 38′ ο άξονας άφησε ελεύθερο τον Χάμιοντ, αυτός είδε τον Κουέστα εκτός θέσης και με μακρινή προσπάθεια έκανε το 1-0 του πρώτου μέρους.

Ριζικές αλλαγές από τον Πάρντιου

Ο Άγγλος φυσιολογικά δεν έμεινε ικανοποιημένος από την εικόνα του πρώτου μέρους και διόρθωσε πολλά, αλλάζοντας τη διάταξη σε 4-2-3-1 και ρίχνοντας μέσα τους Μαντσίνι, Πάλμα και Ιτούρμπε.

Η διαφορά φάνηκε αμέσως και ο ΑΡΗΣ άρχισε να πατάει περισσότερο στην αντίπαλη περιοχή, δημιουργώντας δύο φάσεις στο 49′ και στο 52′.

Ακόμη μία… ζωγραφιά από τον Πάλμα

Η λύση για τον ΑΡΗ ήρθε πάλι από τα πόδια του Ονδουριανού, με ακόμη μία τρομερή έμπνευση.

Ο 23χρονος δοκίμασε να σκοράρει πάλι από μακρινή απόσταση και τα κατάφερε, σκοράροντας για το 1-1.

Μοιραίος ο Γκρέι…

Ο μονόλογος του ΑΡΗ έγινε ακόμα πιο έντονος και με μεγάλες ευκαιρίες που άρχισαν να έρχονται σε ΡΟΗ αγώνα και μοιραίο τον Αντρε Γκρέι.

Ο 31χρονος άσσος αστόχησε εξ επαφής μόνος του πάνω στη γραμμή στο 87’, από την εκπληκτική πάσα του Ματέο, ενώ ούτε στις καθυστερήσεις εκτέλεσε καλά από πλεονεκτική θέση.
Ο Γκαρσία είχε και αυτός τη δίκη του στιγμή μπροστά στην εστία στο 65’, με την μοναδική καλή φάση του Λεβαδειακού να είναι ένα σουτ του Λούα Λούα λίγο πριν το φινάλε.