Αποχαιρέτησε το ’23 με… αυτοκτονία

Ο ΑΡΗΣ… δεν θα κάνει γιορτές με χαμόγελα και ηρεμία, αυτοκτονώντας με το 2-2 κόντρα στη Λαμία και δεχόμενος την ισοφάριση στην προτελευταία φάση του αγώνα…

Το ματς που άνοιξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής είχε μία ομάδα να κυριαρχεί και αυτή ήταν του Μάντζιου, αλλά με δυσκολία στο σκοράρισμα απέναντι στους καλά κλεισμένους Φθιωτούς.

Μετά από ένα ημίχρονο ο ΑΡΗΣ βρήκε το γκολ από την άσπρη βούλα με το εύστοχο πέναλτι του Μορόν στο 48′, αλλά τα χαμόγελα δεν κράτησαν πολύ. Ο Ακούνια ισοφάρισε οκτώ λεπτά αργότερα σε μία από τις δύο καλές στιγμές της Λαμίας στο ματς, φορτώνοντας ξανά με άγχος τους γηπεδούχους.

Για καλή τύχη του ΑΡΗ ο Μορόν είχε… κέφια και ντούμπλαρε τα γκολ του με κεφαλιά στο 73′. Δεν μπόρεσε όμως να το “κλειδώσει”, άφησε τη Λαμία να ελπίζει βγαίνοντας μπροστά και έτσι ήρθε το… έμφραγμα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με το γκολ του Μάλτσι.

Ο ΑΡΗΣ “πετάει” δύο βαθμούς και παράλληλα την ευκαιρία να πλησιάσει την πρώτη 4άδα της βαθμολογίας…

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Δεν άλλαξε “συνταγή” ο Μάντζιος

Την ίδια ενδεκάδα του αγώνα με τον ΟΦΗ επέλεξε ο Έλληνας τεχνικός και το σημερινό παιχνίδι κόντρα στη Λαμία.

Ο έμπειρος τεχνικός επέμενε σε μία επιθετική τακτική έχοντας τους Νταρίντα-Πάρντο πίσω από τον Μορόν και τον Ζουλ στη βάση του κένττου. Ο Μενέντες στα εξτρέμ μαζί με τον Σουλεϊμάνοφ.

Πίσω στην άμυνα ο Κουέστα στο τέρμα. Οντουμπάζιο-Μοντόγια οι πλάγιοι μπακ και ο Φαμπιάνο με τον Μπράμπετς στα στόπερ.

ΛΑΜΙΑ: Καρέ αλλαγών ο Βόκολος

Οι αρκετές απουσίες έφεραν και αλλαγές στα πλάνα της Λαμίας, η οποία παρατάχθηκε απέναντι στον ΑΡΗ με τέσσερα νέα πρόσωπα και συγκεκριμένα τους Αμαράλ, Κορνέζο, Νούνιες και Ακούνια.

Ο Κοσέλεφ ήταν στο τέρμα. Σιμόν-Αμαράλ τα πλάγια μπακ και οι Παπαδόπουλος-Κορνέζος στο κέντρο της άμυνας. Τζανδάρης-Σλίβκα ήταν το δίδυμο των χαφ, με τον Νούνιες λίγο πιο μπροστά. Τσιλούλης-Ακούνια οι δύο εξτρέμ και ο Καρλίτος στην κορυφή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο ΑΡΗΣ και το… τείχος της Λαμίας

Παραπάνω από γνώριμο και αναμενόμενο το σκηνικό σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με τον ΑΡΗ να επιτίθεται και τη Λαμία σε μόνιμη κατάσταση άμυνας, με την κατοχή των γηπεδούχων να φτάνει ακόμα και το 67%!

Αμφότερες οι ομάδες προσπάθησαν να παίξουν στο σετ παιχνίδι για λίγα λεπτά αλλά δίχως αποτέλεσμα και ειδικά για τους φιλιξενούμενους, που πήραν βάθος αμυντικά και άφησαν τον ΑΡΗ να ανέβει και να αφήσει χώρους. Μία κατάσταση που δεν αξιοποίησαν επιθετικά, με εξαίρεση την μοναδική τους τελική με την μακρινή προσπάθεια του Καρλίτος στο 19′.

Για 45 λεπτά οι παίκτες του Μάντζιου έβγαλαν φάσεις ουσίας με τα χίλια ζόρια σε ροή αγώνα, έχοντας ως πρώτη μεγάλη ευκαιρία το απευθείας φάουλ του Σουλεϊμάνοφ στο 29′ και την δύσκολη επέμβαση του Κοσέλεφ.

Οι δύο τρόποι απειλής και το δοκάρι του Μενέντες

Ο,τι καλό έβγαλε ή πήγε να βγάλει ο ΑΡΗΣ ήταν στα διαστήματα που πίεζε ψηλά ή όταν πήγαινε κάθετα, με περισσότερο δυσκολία στο δεύτερο. Από τον άξονα πάντως ήρθε η καλύτερη στιγμή του σε ροή αγώνα, χάρη και στην εξαιρετική ενέργεια του Μενέντες. Ο Αργεντινός ελευθερώθηκε με πανέμορφο τρόπο από τα μαρκαρίσματα και σούταρε εκτός περιοχής σημαδεύοντας το δεξί δοκάρι του Κοσέλεφ.

Δια χειρός… Κορνέζου 1-0 με Μορόν!

Το ζητούμενο στο δεύτερο ήταν ένα γκολ έως το 65′-70′ για να μην μπει σε περιπέτειες. Για αυτό το λόγο ο Μάντζιος πέρασε τον Σαμόρα αντί του Πάρντο… Δεν χρειάστηκε όμως να περιμένει τόσο.

Στην πρώτη φάση του β’ μέρους ο Μορόν πάτησε περιοχή και κέρδισε το πέναλτι από το χέρι του Κορνέζου, ,ευστοχώντας στο 48′ για το 1-0 και το όγδοο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα.

Ένα λεπτό αργότερα μάλιστα ο ΑΡΗΣ απείλησε ξανά με τον Νταρίντα έξω από την περιοχή και τον Κοσέλεφ να διώχνει γρήγορα σε κόρνερ.

Ο Ακούνια… έσβησε το χαμόγελο του ΑΡΗ

Το γκολ του Μορόν μάλλον περισσότερο χαλάρωσε τους “κιτρινόνμαυρους” παρά τους βοήθησε στο παιχνίδι τους, βλέποντας τη Λαμία να απειλεί και να βρίσκει απάντηση με τον Ακούνια στο 56′, μετά την κεφαλιά-πάσα του Σλίβκα και με την άμυνα του ΑΡΗ να αδρανεί χαρακτηριστικά.

Νωρίτερα η προειδοποιητική βολή είχε έρθει από την ατομική προσπάθεια του Καρλίτος και τη δύσκολη επέμβαση του Κουέστα, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Λαμίας πριν ισοφαρίσει.

Η επανεμφάνιση του Ρουπ και τα διαδοχικά “στοπ” του Κοσέλεφ

Ο Άκης Μάντζιος ενεργοποίησε άμεσα τη δεύτερη αλλαγή του και επανέφερε τον Λούκας Ρουπ στην αγωνιστική δράση έπειτα από σχεδόν τρεις μήνες. Ο ΑΡΗΣ ανέβηκε ξανά και επιδόθηκε σε ένα σερί ευκαιριών που σταμάτησαν πάνω στον Κοσέλεφ.

Ο Μολδαβός κράτησε όρθια την ομάδα του σε τέσσερις διαφορετικές περιπτώσεις μέσα σε τρία λεπτά και με κορυφαία την κοντινή επέμβασή του στην προβολή του Φαμπιάνο από κόρνερ.

Μορόν…. και η καρδιά ξανά στη θέση της

Ο ΑΡΗΣ δεν άφησε το καλό του διάστημα επιθετικά να πάει χαμένο και η πίεσή του εξαργυρώθηκε με τον φετινό συνήθη ύποπτο, τον Λορέν Μορόν δηλαδή!

Ο Νταρίντα γέμισε παράλληλα από τα δεξιά, στο 73′, με τον Μορόν να κάνει την καρφωτή κεφαλιά και τον Κοσέλεφ αυτή τη φορά να μην έχει απάντηση, βλέποντας τον Ισπανό να διαμορφώνει το 2-1.

“Έμφραγμα” στο φινάλε

Για ακόμη μία φορά ο ΑΡΗΣ πήρε το προβάδισμα, για ακόμη μία φορά δεν διαχειρίστηκε την υπέρ του κατάσταση όπως έπρεπε.Ανούσιος επιθετικά, έχοντας βέβαια ένα δοκάρι με τον Οντουμπάζιο στο 80′. Την ίδια στιγμή κακές αμυντικές συμπεριφορές έδωσαν πάλι δικαιώματα στη Λαμία για να βγει μπροστά πιο επιθετικά μετά και τις αλλαγές του Βόκολου. Ο Μάλτσι αποδείχθηκε και η… χρυσή για τον Έλληνα τεχνικό, αφού ήταν αυτός που σκόραρε στο 90’+5′ και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.