Ποδαρικό… εφιάλτης

Νέα χρονιά αλλά ίδες παθογένειες για τον ΑΡΗ… Και ο αριθμός των “πεταμένων” βαθμών μεγαλώνει.

Για σχεδόν ένα ημίχρονο οι “κιτρινόαυροι” απολάμβαναν την άνεση του 0-2 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Οι Αρκάδες όμως μέσα σε λιγότερο από είκοσι αγωνιστικά λεπτά έφεραν τα πάνω κάτω και έφτασαν σε μία μεγάλη ανατροπή, η οποία τους χάρισε και μία εξίσου μεγάλη νίκη με 3-2 για την 16η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Ο Μορόν με πέναλτι (8′) και ο Σουλεϊμάνοφ με κοντινή προβολή (14′) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους “κιτρινόμαυρους” πριν το πρώτο τέταρτο. Από το 25′ και μετά όμως η ομάδα του Μάντζιου έχασε μέτρα στο γήπεδο, ο Αστέρας πίεσε και στις καθυστερήσεις μείωσε με το πέναλτι του Μιριτέγιο.

Στο 52′ ήρθε και η ισοφάριση για τους γηπεδούχους πάλι με τον Μιριτέγιο, με τον Μουνάδο στο 61′ να ολοκληρώνει τη μεγάλη ανατροπή των Αρκάδων και ένα εφιαλτικό ποδαρικό για τον ΑΡΗ στο 2024.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το “κλειδί” Σαμόρα και… ο Χουχούμης

Η έκπληξη που επεφύλασσε ο Μάντζιος με τον Κοσταρικανό αποδείχθηκε και καθοριστική για το εκρηκτικό ξεκίνημα του ΑΡΗ στο παιχνίδι.

Αρχικά ο Κοσταρικανός κέρδισε, από το άτσαλο μαρκάρισμα του Χουχούμη, το πέναλτι με το οποίο ο Μορόν έκανε το 0-1 μόλις στο 8′, πετυχαίνοντας το πιο γρήγορο γκολ του ΑΡΗ στο φετινό πρωτάθλημα. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός έξι λεπτά αργότερα εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Χουχούμη και βγήκε στον χώρο από τα δεξιά, πασάροντας στον σωστό χρόνο για την κοντινή προβολή του Σουλεϊμάνοφ και το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φωνές του Μάντζιου και το γκολ αντίδρασης του Αστέρα

Το γρήγορο προβάδισμα δεν χαλάρωσε σίγουρα τον Μάντζιο. Ο Έλληνας τεχνικός φώναζε, ζητούσε περισσότερα πράγματα από τους παίκτες του και κυρίως αυτή την πίεση στα 3/4 απέναντι στην προβληματική άμυνα του Αστέρα.

Ο Μάντζιος δεν πήρε αυτό που ζητούσε στον βαθμό που ήθελε από τους παίκτες του, οι οποίοι απείλησαν ξανά στο 37′ με τον Σαμορά και τον Παπαδόπουλο να πέφτει στα πόδια του τελευταία στιγμή. Την ίδια στιγμή όμως άρχισαν τα επιπόλαια λάθη στο μισό του ΑΡΗ, δίνοντας δικαιώματα και μέτρα στους Αρκάδες. Η ομάδα του Ράσταβατς έριξε το βάρος στην αριστερή πλευρά των κιτρινόμαυρων, απ’ όπου ξεκίνησε η τεράστια φάση του Ρεγκίς που αστόχησε προ κενής εστίας.

Η επιμονή του Αστερά εξαργυρώθηκε στο 45′ με το πέναλτι που έκανε ο Μοντόγια στον Καλτσά και τον Μιριτέγιο να μειώνει πριν την ανάπαυλα με ένα γκολ ψυχολογίας για τους γηπεδούχους. Ένα τέρμα που έκλεισε ένα αρκετά επιθετικό πρώτο μέρος που έκλεισε με 14 τελικλες (οι οκτώ για τον ΑΡΗ).

Ξανά στα ίσια με Μιριτέγιο… και VAR

Ο Αστέρας έκλεισε ιδανικά το πρώτο μέρος και ξεκίνησε το ίδιο ιδανικά το δεύτερο! Το 1-2 και το τάιμινγκ που ήρθε…. ανέβασε τους Αρκάδες και έτσι στο 52′ βρήκαν κι άλλο γκολ, με τον Μιριτέγιο να σκοράρει το δεύτερο γκολ της ομάδας του και δεύτερο προσωπικό του. Ένα γκολ που αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ αλλά με την παρέμβαση του VAR μέτρησε κανονικά και επανέφερε τις δύο ομάδες στην “αφετηρία”.

Ολική ανατροπή για τον Αστέρα και ολική καταστροφή με “φωνές” για τον ΑΡΗ

Το ματς πήγαινε όπως το ήθελε ο Αστέρας που πήρε θάρρος και ψυχολογία από την ισοφάριση, απέναντι σε έναν ΑΡΗ που ψαχνόταν παρατεταμένα αλλά δεν πλησίαζε την καλή εικόνα του πρώτου 25λεπτου. Και το πλήρωσε ξανά.

Στο 61′ ο Μουνάφο με προβολή από την παράλληλη του Ζουγκλή ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους Αρκάδες. Φάση πάντως για την οποία οι παίκτες του ΑΡΗ διαμαρτυρήθηκαν εντόνως για το φάουλ του Ζουγκλή πάνω στον Ζουλ, στο ξεκίνημα της φάσης.

Λίγα πράγματα επιθετικά ως το τέλος

Ο Αστέρας είχε πλέον μία δουλειά, να υπερασπιστεί αυτό το σκορ απέναντι στον ΑΡΗ που δεδομένα θα πίεζε ως το τέλος για να φτάσει έστω στην ισοφάριση. Σαβέριο, Ρουπ, Φεράρι και Τζούρασεκ ακολούθησαν της γρήγορης αλλαγής του Μενέντες από το 46′ αλλά ο ΑΡΗΣ ήταν κακός επιθετικά και απείλησε μόνο με μία προσπάθεια του Τζούρασεκ στο 81′.