Τον “πάτησε”… και λίγα ήταν!

Ονειρικό βράδυ Σαββάτου και η καλύτερη δυνατή αντίδραση για τον τρομερό ΑΡΗ που… πάτησε τον Ολυμπιακό με 2-1 για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Με ένα τελικό σκορ που αδικεί τους “κιτρινόμαυρους” και σχεδόν τέλεια εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, η ομάδα του Άκη Μάντζιου πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και φτάνει τους οκτώ βαθμούς μετά την ήττα στο Ηράκλειο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μάνου Γκαρθία με το γκολ στο 3ο λεπτό και την ασίστ στον Μορόν για το 2-0 στο 41′, με τον Ελ Καμπί στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό 2-1. Δοκάρι για τον Μορόν στο 65′ και χαμένο τετ α τετ στο 84′ για να τελειώσει το ματς.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Με ισπανικές… ενισχύσεις η ενδεκάδα (4-2-3-1)

Ο Άκης Μάντζιος δεν επεφύλασσε εκπλήξεις στα βασικά του πλάνα, με τρεις Ισπανούς να είναι τα νέα πρόσωπα ξεκινώντας από την άμυνα.

Μάγιο και Βέλεθ ξεκίνησαν στα δεξιά της άμυνας και στα στόπερ αντίστοιχα, με τους Μπράμπετς και Φρίντεκ να συμπληρώνουν την τετράδα μπροστά από τον Κουέστα.

Ο Μόντσου επέστρεψε στα χαφ και δίπλα στον Σιφουέντες, με τον Γκαρθία λίγο πιο μπροστά. Ντιαντί-Σίστο τα εξτρέμ και ο Μορόν στην κορυφή.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αλλαγές μεσοαμυντικά και ο Μεντιλίμπαρ

Στοχευμένες διαφοροποιήσεις από τον Ισπανό τεχνικό στο αρχικό σχήμα του Ολυμπιακού. Αρχικά στην άμυνα ο Κάρμο ήταν δίπλα στον Ντόι και μπροστά από τον Τζολάκη που παρέμεινε στο τέρμα. Ρόντινεί και Ορτέγκα ήταν τα πλάγια μπακ.

Στη μεσαία γραμμή ο Γκαρθία ήταν το νέο πρόσωπο δίπλα στον Έσε, με τον Τσικίνιο λίοο πιο μπροστά και πίσω από τον προωθημένο Ελ Καμπί. Ζέλσον και Βέλντε ήταν οι εξτρέμ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μάνου Γκαρθία, εκτελεστής και μαέστρος!

Τα ντέρμπι είναι στιγμές και ο ΑΡΗΣ αξιοποίησε στο έπακρο τις δικές του στο πρώτο ημίχρονο, δίχως να χάνει χρόνο.

Μόλις στο 3ο λεπτό η ωραία ανάπτυξη των γηπεδούχων έφερε τον Ντιαντί να βγάζει παράλληλα στην περιοχή και τον Μάνου Γκκαρθία να εκτελεί τον Τζολάκη για το 1-0, αφού πρώτα η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Ο Ισπανός άσσος ήταν από τους κορυφαίους του γηπέδου στο πρώτο μέρος και αυτός που δημιούργησε μαεστρικά το 2-0, βγάζοντας τον Μορόν μόνο απέναντι στον Τζολάκη για το… πάρε-βάλε 2-0 στο 41ο λεπτό.

Ο Μάντζιος δικαιώθηκε στο πρώτο μέρος για την επιλογή του να διατηρήσει τον Γκαρθία αντί του Ζουλ στο αρχικό σχήμα, όπως και την τακτική πειθαρχία της ομάδας χάρη στην οποία εξουδετέρωσε όλα τα ατού του Ολυμπιακού.

Ο Ελ Καμπί φάνηκε μόνο σε μία κεφαλιά στο 19ο λεπτό και το φάουλ του Τσικίνιο στο 37′. Ο ΑΡΗΣ πίεσε ψηλά τον Ολυμπιακό και τον οδηγήσε αρκετές φορές σε μακρινές… σκοτωμένες μπάλες για τον Ελ Καμπί, ανταποκρινόμενος πολύ καλά στο κομμάτι του άξονα οταν οι “ερυθρόλευκοι” κατάφερναν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα στο αντίπαλο μισό.

Έχασε την ευκαιρία να το τελειώσει!

Ο Μεντιλίμπαρ αντέδρασε με τους Γουίλιαν και Ολιβέιρα με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αλλά ο ΑΡΗΣ είχε τις ίδες λύσεις για να αντιμετωπίσει τις προσπάθειες των “ερυθρολεύκων” που… περίμεναν ως το 70′ και τη φάση του Γιάρεμτσουκ -μπήκε στην πορεία- για να απειλήσουν ξανά.

Ο Ολυμπιακός πίεσε περισσότερο και κατ’ επέκταση πήρε αρκετά ρίσκα που… προσέφεραν στον ΑΡΗ διαρκώς ευκαιρίες για να τελειώσει το ματς. Αποκορύφωμα ήταν η φάση του 65′ με τον Μορόν να σημαδεύει το κάθετο δοκάρι του Τσολάκη, μετά από ακόμη μία εξαιρετική ενέργεια του κορυφαίου Μάνου Γκαρθία.

Ο Ανδαλουσιανός στράικερ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 84′, με τον Μόντσου ένα λεπτό αργότερα να σουτάρει στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να μειώσει στο φινάλε των καθυστερήσεων με τον Ελ Καμπί για το τελικό 2-1.