Φέρτε του τον επόμενο!

Το ματς με την Καλλιθέα θα μπορούσε να εξελιχθεί σε… περίπατο για τον ΑΡΗ, ο οποίος έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά πήρε αυτό που ήθελε.

Οι “κιτρινόμαυροι” επικράτησαν 2-0 της αξιόμαχης ομάδας του “Ελ Πάσο”, για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Super League, φτάνοντας τις τέσσερις διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα.

Ο Μπράμπετς έδωσε τη λύση στο 65′ και ενώ ο ΑΡΗΣ αδυνατούσε να πάρει πράγματα από τη γραμμή κρούσης του. Η Καλλιθέα το πάλεψε αρκετά, αν και με δέκα, αλλά ο Γκαρθία στο 88′ με ωραίο πλασέ “κλέίδωσε” ακόμη ένα “τρίποντο” για την ομάδα του, φτάνοντας τα τρία γκολ φέτος.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου… για την ώρα είναι στην κορυφή της βαθμολογίας -περιμένει το ΑΕΚ-ΠΑΟΚ- πηγαίνοντας με την ψυχολογία  σταθερά στα ύψη στο ντέρμπι της επόμενης εβδομάδας με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Ετσι ξεκίνησαν

ΑΡΗΣ: Ο Σουλεϊμάνοφ και οι αλλαγές στην άμυνα (4-2-3-1)

Τρία ήταν τα νέα πρόσωπα στα αρχικά πλάνα του Μάντζιου, ξεκινώντας από την άμυνα. Μάγιο-Φαμπιάνο πήραν τις θέσεις των Μοντόγια και Ρόουζ αντίστοιχα. Μπράμπετς-Χουάνκαρ διατηρήθηκαν στις θέσεις του, συμπληρώνοντας την τετράδα μπροστά από τον Κουέστα.

Το τρίτο νέο πρόσωπο ήταν ο Σουλεϊμάνοφ στα εξτρέμ, μαζί με τον Ντιαντί. Ο Γκαρθία ήταν λίγο πιο μπροστά από το δίδυμο Μόντσου-Σιφουέντες και ο Μορόν στην κορυφή της επίθεσης.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Πέντε νέα πρόσωπα για τον Ντονάτι (3-5-2)

Ο Ιταλός άλλαξε αρκετά στα πλάνα του για το παιχνίδι με τον ΑΡΗ… πειράζοντας όλες τις γραμμές του.

Ο Μπαραγκάν ήταν στο τέρμα, με τριάδα μπροστά τους Πασαλίδη, Μιρόν και Μότοκ. Σόιρι-Χάνουσεκ ήταν τα δύο φουλ μπακ, με τους Ματίγια-Μερκάτι στο κέντρο. Ο Ντεμέτριους ήταν λίγο πιο μπροστά, με τους Τζιάνι-Ρόμπερτς δίδυμο στην επίθεση.

Ο αγώνας

Ξεκίνημα με αμφισβητούμενη και χαμένη ευκαιρία!

Δύο διαφορετικές φάσεις και ένας κοινός παρονομαστής… Ο Κλέιτον Ντιαντί.

Στο 3′ ο Μόντσου είδε την κίνηση του Σενεγαλέζου στον χώρο και τον βρήκε πριν τον… γκρεμίσει ο Πασαλίδης. Φάση στην οποία οι παίκτες του Μάντζιου ζήτησαν εντόνως κόκκινη καθώς ο Ντιαντί έβγαινε μόνος του απέναντι στον Μπαραγκάν. Ωστόσο ο Τσαγκαράκης αρκέστηκε σε κίτρινη.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ντιαντί βρέθηκε σε άκρως πλεονεκτική θέση από πάσα του Μορόν, όμως καθυστέρησε στην εκτέλεση και ο ΑΡΗΣ σπατάλησε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία για ένα γρήγορο γκολ. Ηταν αυτό που οι γηπεδούχοι έψαξαν επίμονα στο ξεκίνημα του ματς, απειλώντας και στο 10′ με το σουτ του Μορόν που ανάγκασε τον Μπαραγκάν σε δύσκολη επέμβαση χαμηλά.

Η αποβολή του Πασαλίδη άλλαξε τις ισορροπίες

Ο ΑΡΗΣ είχε ενέργεια, συνεχή πίεση και κυριαρχικό ρόλο στο ματς. Του έλειπε όμως κάτι είτε έξω είτε μέσα στην περιοχή της Καλλιθέας. Η σωστή τελική απόφαση που του στερούσε την παραγωγικότητα που δικαιούταν στο τελευταίο τρίτο.

Ένα γκολ θα άλλαζε σίγουρα στις ισορροπίες αλλά ο ΑΡΗΣ… αρκέστησε σε μία αποβολή και συγκεριμένα αυτή του Πασαλίδη. Ο Έλληνας στόπερ πάτησε τον Μορόν στο 33′ και αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη του Τσαγκαράκη, αφήνοντας την Καλλιθέα από νωρίς με δέκα παίκτες. Μία εξέλιξη που ανάγκασε τον Ντονάτι στο 40′ να βγάλει επιθετικό -τον Ρόμπερτς- και να περάσει τον Μεχίας.

Το πέναλτι που πήρε πίσω και εκείνο που… μπορούσε να δώσει.

Στο 44′ ο Τσαγκαράκης έστειλε τον ΑΡΗ στην άσπρη βούλα για πέναλτι που έγινε πάνω στην Χουάνκαρ, πριν συμβουλευτεί το VAR και το πάρει πίσω καθώς ο Ισπανός έκανε χέρι.

Το… ζουμί όμως ήταν λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ματίγια ανέτρεψε τον Μορόν και άπαντες στον ΑΡΗ ξεσηκώθηκαν για πέναλτι, στην πιο αμφισβητούμενη φάση του 1ου μέρους για την οποία ο Τσαγκαράκης αποφάσισε ότι δεν υπάρχει παράβαση του παίκτη της Καλλιθέας.

Ο ΑΡΗΣ πίεζε, η Καλλιθέα… έδιωχνε

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι δύο ομάδες μπήκαν σε ένα μοτίβο που σταδιακά μονιμοποιήθηκε. Ο ΑΡΗΣ πίεζε, η Καλλιθέα απλά απομάκρυνε τη μπάλα και για αυτό ο Μάντζιος στο 59’… πέταξε μέσα τον Φετφατζίδη για να βοηθήσει στους χώρους που όλο και λιγόστευαν.

Το “ξεκλείδωσε ο Μπράμπετς!

Η επίθεση πάσχιζε δίχως αποτελεσματικότητα στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου σε ροή αγώνα. Μέσα από το συνεχές πρέσινγκ όμως ήρθε το κόρνερ που έδωσε στον ΑΡΗ το προβάδισμα. Ο Μπράμπετς σηκώθηκε στο πρώτο δοκάρι από την εκτέλεση του Γκαρθία, σημάδεψε το δοκάρι με το κεφάλι και ο Μπαραγκάν την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Οι χαμένες ευκαιρίες και η… εμφάνιση της Καλλιθέας

Ο ΑΡΗΣ πήρε το μομέντουμ που του προσέφερε το 1-0 και πίεσε για το δεύτερο, χάνοντας δύο καλές στιγμές στα επόμενα λεπτά μετά το 1-0. Αρχικά στο 70′ με τον Μπαραγκάν να διώχνει το σουτ του Γκαρθία, με τον Ντιαντί να αστοχεί δύο λεπτά αργότερα μέσα από την περιοχή και την εξαιρετική διαγώνια του Φαμπιάνο.

Με το ματς στο τελευταίο 20λεπτο η Καλλιθέα βγήκε πιο μπροστά. Ο Ντονάτι έριξε και τον Λουκίνα στο ματς, σημαδεύοντας στο 74′ το δοκάρι αλλά από θέση οφσάιντ. Νωρίτερα απείλησε ο Μερκάτι, με τον Κουέστα να μπλοκάρει.

Στο 79′ ήταν η σειρά του νεοεισλεθόντα Νταρίντα να σκοράρει αλλά αστόχησε στο τετ α τετ με τον Μπαραγκάν που έκανε ό,τι μπορούμε για να κρατήσει την Καλλιθέα στο ματς.

Ο Γκαρθία… το κλείδωσε

Ο ΑΡΗΣ… άκουσε το “καμπανάκι” σε 2-3 περιπτώσεις και τον κράτησε σε εγρήγορηση για ένα δεύτερο γκολ που θα έδιωχνε το όποιο άγχος. Και ο… συνήθης ύποπτος Μάνου Γκαρθία το έκανε στο 88′, σκοράροντας με ωραίο πλασέ απέναντι από τον Μπαραγκάν -μετά από πάσα του Μορόν- για το τελικό 2-0.