Job done… και πάει για την πρόκριση!

Το παιχνίδι με τον Ιωνικό ήταν ιδιαίτερο και σημαντικό για τον ΑΡΗ από πολλές απόψεις. Και η… δουλειά έγινε, έστω και αν υπήρχε η δυνατότητα για ένα πιο εύκολο απόγευμα.

Το τελικό 1-0 δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα και το… τσουβάλι φάσεων που έχασαν οι “κιτρινόμαυροι” στο πρώτο ημίχρονοπ. Οι τρεις βαθμοί όμως είναι η ουσία αφού δεν υπήρχαν περιθώρια για απώλειες, με τον ΑΡΗ να παραμένει σε απόσταση αναπνοής από την 6άδα με το φινάλε του 2021.

Ο Καμαρά διαμόρφωσε το τελικό 1-0 στο 49′ με πέναλτι που κέρδισε ο Μαντσίνι και έδωσε κατευθείαν ο Διαμαντόπουλος, ο οποίος ωστόσο έκανε μία κακή διαιτησία και προκάλεσε με τις αποφάσεις του σε ουκ ολίγες περιπτώσεις.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Ο Ματίγια και το… 4-3-3 … έκλεψαν τα βλέμματα από Ιτούρμπε και Λούμορ (4-2-3-1)

Ο Ιτούρμπε με τον Λούμορ ήταν λίγο-πολύ αναμενόμενες επιλογές από τον Μάντζιο. Ο Ματίγια υπήρχε ως σκέψη αλλά εξελίχθηκε σε απόφαση της τελευταίας στιγμής, λόγω της ετοιμότητας του Μπερτόγλιο. Δεν ήταν όμως μόνο η αλλαγή σε πρόσωπα αλλά και σε σύστημα, με το 4-3-3.

Ο Ισπανός χαφ ήταν μπροστά από τα στόπερ, με τον Σάσα και τον Εντιαγέ ως εσωτερικούς μέσους.  Ιτούρμπε-Μαντσίνι στα εξτρέμ και ο Καμαρά στην κορυφή.

Πίσω στην άμυνα, ο Κουέστα ήταν στο τέρμα,. Σάκιτς-Λούμορ οι πλάγιοι μπακ και ο Φαμπιάνο με τον Μπράμπετς στο κέντρο της άμυνας.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Ιδια “συνταγή”, διαφοροποιήσεις σε πρόσωπα από τον Σπανό (3-5-2)

Αλλαγές ανάγκης και τακτικής από τον προπονητή του Ιωνικού κόντρα στον ΑΡΗ. Χουτεσιώτης στο τέρμα, με τριάδα στην άμυνα τους Ρομαό, Τσιγκρίνσκι και Σάντσεζ. Ο Μύγας με τον Βαλεριάνο ήταν οι φουλ μπακ, με τους Κάνιας, Καμπράλ και Ντάλσιο στον άξονα. Ο Λένις με τον Μάναλη ήταν το δίδυμο της επίθεσης.

O ΑΓΩΝΑΣ

Ενα… τσουβάλι φάσεις, χωρίς την ουσία

Οι εντάσεις και η πίεση… εμφανίστηκαν πάλι, ο ΑΡΗΣ ήταν σταθερά στο αμυντικό τρίτο του Ιωνικού από νωρίς στο παιχνίδι και έτσι σταδιακά άρχισε να δημιουργεί τη μία φάση μετά την άλλη.

Στο 7′ ο Σάσα “έσπασε” στον Καμαρά και αυτός εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, με τον Χουτεσιώτη να διώχνει στη δεξιά του γωνία. Στο 15′ ο Μαυριτανός δημιούργησε για τον Εντιαγέ, ο Σενεγαλέζος πάτησε περιοχή αλλά ο Χουτεσιώτης ήταν πάλι εκεί και έδιωξε σε κόρνερ, από το οποίο ήρθε η τεράστια ευκαιρία του Φαμπιάνο που έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ με προβολή.

Με διαρκή κίνηση και τον Ιωνικό να αφήνει μέτρα στην πλάτη του,. ο ΑΡΗΣ κυκλοφορούσε τη μπάλα και το…. κοντέρ συνέχισε να γράφει φάσεις, με τον Καμαρά να είναι πρωταγωνιστής στο 17′. Αλλά και τον… Διαμαντόπουλο.

Ο Μαυριτανός διεκδίκησε στον αέρα με τον Χουτεσιώτη αλλά ο Διαμαντόπουλος λανθασμένα έδωσε επιθετικό και ενώ ο Σάσα ετοιμαζόταν να σκοράρει.

Το… διάλειμμα με Μάναλη και και η τρομερή ενέργεια του Ιτούρμπε.

Στο 31′ ήταν η σειρά του Ιωνικού για να απειλήσει, αλλά ο Κουέστα ήταν σε ετοιμότητα στο σουτ του Μάναλη, όπως και στο φάουλ του Καμπράλ ένα λεπτό αργότερα διώχνοντας σε κόρνερ.

Το ημίχρονο έκλέισε με την τρομερή ενέργεια του Ιτούρμπε. Ο Παραγουανός πήρε τη μπ[άλα, έσκυψε κεφάλι και πέρασε τους πάντες για να πλασάρει, βλέποντας τον Σάντσεζ να διώχνει πάνω στη γραμμή.

Το βρήκε… έστω και με πέναλτι

Οι χαμένες ευκαιρίες του πρώτου μέρους μεγάλωσαν και την ανάγκη για ένα γκολ στα ξεκινήματα του δεύτερου. Μπορεί να μην ήρθε σε ροή αγώνα, αλλά ήρθε και αυτό μέτρησε στο τέλος.

Σε μία φάση που έδειχνε ότι θα “καθαρίσουν” εύκολα οι του Ιωνικού, ξαφνικά… μπέρδεμα, κόντρα και ο Μαντσίνι ανετράπη πριν καλά-καλά κοντρολάρει. Ο Διαμαντόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα και ο Καμαρά ευστόχησε για το 1-0, αποβάλλοντας πολύ άγχος από τα πόδια της ομάδας του.

Περισσότερη διαχείριση, λιγότερες φάσεις

Το γκολ έβαλε τον άλλο σε διαφορετικό τρόπο προσέγγισης και με αλλαγή σε 4-2-3-1 από το 4-3-3 του πρώτου μέρους. Από το 55 μέχρι και το 70′ η ομάδα του Μάντζιου κράτησε την έντασή της σε υψηλά επίπεδα, έψαξε ένα δεύτερο γκολ και έφτασε κοντά σε δύο περιπτώσεις. Πρώτα με τον Εντιαγέ στο 62′ -λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι- και στο 70′ με την κεφαλιά του Φαμπιάνο που πέρασε μόλις άουτ.

Η κούραση έβγαινε σταδιακά, για αυτό και ο Μάντζιος έκανε σταδιακά τις αλλαγές του ώστε να κρατήσει μία ισορροπία στην ενέργεια, έχοντας στο μυαλό του και το παιχνίδι με τον ΟΦΗ. Το καθαρό μυαλό έλειπε για να τελειώσει η ομάδα του το ματς στους χώρους που άφηνε ο Ιωνικός, ο οποίος πίεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά δεν έφτασε σε κάποια τελική που θα ανησυχούσε τον Κουέστα.

Ο νέος ρόλος του Καμαρά

Για περίπου ένα δεκάλεπτο ο Μάντζιος δοκίμασε κάτι διαφορετικό και αυτό αφορούσε τον Αμπουμπακάρ Καμαρά. Με την είσοδο του Μάνου στο 79′, ο Μαυριτανός οπισθοχώρησε πίσω από τον 26χρονο φορ και έπαιξε στη μεσοεπιθετική τριάδα, μέχρι που στο 88′ έγινε αλλαγή και αυτός.