“Φωτιά” μπροστά, επιπόλαιος πίσω…

Πρόβα… γεμάτη με γκολ, νέα πρόσωπα, θετικά αλλά και αρνητικά για τον ΑΡΗ κόντρα στον Βόλο, παραμονές του 15αύγουστου στο “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Το τελικό 4-3 ικανοποίησε όποιον είδε το ματς αλλά και τον ΑΡΗ, τουλάχιστον όσον αφορά την ουσία που είχε επιθετικά.

Η ίδια ικανοποίηση δεν μπορεί να υπάρχει σίγουρα για την αμυντική εικόνα και τα τρία γκολ… δώρο στους Θεσσαλούς, οι οποίοι ισοφάρισαν δύο φορές αλλά δεν απέφυγαν την ήττα.

Φαμπιάνο (20′), Μπερτόγλιο (27′), Γκάμα (49′ πεν.) και Ματίγια (90’+1΄πεν.) τα γκολ της ομάδας του Μάντζιου. Πουρίτα (43′), Μπαρτόλο (45′) και Τερεζίου (79′) εκείνα της ομάδας του Αμπασκάλ.

Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Χούαν Ιτούρμπε, που πέρασε ως αλλαγή και έκανε το ντεμπούτο του, όπως επίσης και ο Λούμορ που αγωνίστηκε από το ξεκίνημα.

Βασικοί με… Λούμορ και Εντιαγέ

Η ενδεκάδα είχε χαρακτήρα πρεμιέρας, με τους Λούμορ και Εντιαγέ να είναι οι εκπλήξεις!

Αν και με μόλις πέντε προπονήσεις, ο Γκανέζος πήρε φανέλα βασικού άμεσα, όπως και ο Σενεγαλέζος που αγωνίστηκε αλλαγή κόντρα στη Λάρισα

Ο Λούμορ ήταν στο αριστερό άκρο της άμυνας, με τον Σούντγκρεν στο δεξί και τους Φαμπιάνο-Μπεναλουάν μπροστά από τον Ντένις.

Ο Σάσα ήταν ο παρτενέρ του Εντιαγέ στα χαφ. Λίγο πιο μπροστά ο Μπερτόγλιο, με τους Γκάμα-Γκαρσία στα “φτερά” και τον Μάνο στην κορυφή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πάλι γκολ από στημένο, άνοιξε… ανεπίσημο λογαριασμό ο Φαμπιάνο

Πέρυσι ο ΑΡΗΣ μετρούσε στα δάχτυλα του ενός χεριού τα γκολ από στατικές φάσεις. Φέτος αυτό αλλάζει και αποδείχθηκε ξανά στο 1-0 επί του Βόλου.

Ο Κλέιμαν, στο 20′, έστειλε σε κόρνερ το καλό σουτ του Μπερτόγλιο. Γκάμα στην εκτέλεση και ο Φαμπιάνο με… ήρεμο πλασέ σκόραρε το πρώτο του γκολ στον ΑΡΗ, έστω και ανεπίσημα.

Ο… εγκεφαλικός Μπερτόγλιο το 2-0

Ο Αργεντινός έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, με μεγάλο κομμάτι του… συντονισμού της επίθεσης, το οποίο συνδύασε με γκολ.

Αφού δεν του… έκατσε στο 20′, επτά λεπτά αργότερα μία δική του προσπάθεια -και οι κόντρες- τον έφεραν απέναντι από τον Κλέιμαν για το 2-0.

Μπορούσε και τρίτο με Ματέο αλλά…

Μέσα σε 35 λεπτά ο ΑΡΗΣ θα μπορούσε να σκοράρει και τρίτο, σε μία ακόμη καλή στιγμή που βγήκε από εξίσου καλή κυκλοφορία της μπάλας. Ο Ματέο όμως δεν ήταν εύστοχος στην προσπάθειά του από τα δεξιά και η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία του Βόλου.

Άρχισαν πάλι τα… δώρα

Για περίπου 45 λεπτά ο ΑΡΗΣ ήταν συγκροτημένος και ήλεγχε τον αγώνα, χωρίς να απειληθεί. Ο Βόλος έδειχνε ότι μόνο με… δώρο θα έκανε κάτι. Και πήρε δύο…

Στο 43′ ο Μπεναλουάν αδράνησε και ο Πουρίτα τον κέρδισε στον αέρα για να μειώσει σε 2-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Ντένις κάνει λάθος πάσα στον Φαμπιάνο, με τον Μπαρτόλο να κλέβει ψηλά και το συρτό του σουτ να καταλήγει στην κενή εστία του Βραζλιάνου κίπερ.

Γκάμα κερδίζει, Γκάμα εκτελεί

Τα χαμόγελα του Βόλου για την ισοφάριση δεν κράτησαν για πολύ… Και για αυτό φρόντισε ο Μπρούνο Γκάμα. Στο 48′ ο Πορτογάλος κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο ίδιος ένα λεπτό αργότερα, ψηλά στην αριστερή γωνία, για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στον ΑΡΗ.

Κοντά στο πρώτο του ανεπίσημο και ο Εντιαγέ

Από μία ωραί συνεργασία στο 56′, λίγο έλειψε να βρει δίχτυα και ο… νέος Εντιαγέ, μετά από τον Φαμπιάνο. Ο Μαντσίνι γέμισε στο σωστό χρόνο από τα δεξιά και η κεφαλιά του Εντιαγέ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Ματέο θα μπορούσε να σκοράρει και αυτός στο ριμπάουντ αλλά η προσπάθεια του βρήκε στα σώματα πάνω στη γραμμή.

Ακόμη ένα λάθος ο ΑΡΗΣ, ακόμη ένα γκολ ο Βόλος

Οι αδράνειες δυστυχώς δεν σταμάτησαν για τον ΑΡΗ, αφού στο 79′ ο Βόλος βρήκε ξανά γκολ σχετικά εύκολο με την κοντινή προσπάθεια του Τερεζίου, έπειτα από παράλληλη πάσα του Μπαρτόλο μέσα από την περιοχή, για το 3-3 που…γέμισε ακόμα περισσότερο το φιλικό.

Ορθιο το γήπεδο για τον Ιτούρμπε!

ÁÑÇÓ – ÂÏËÏÓ / ÖÉËÉÊÏ

Οσα γίνονταν στο ματς επισκιάστηκαν από τον Χουάν Ιτούρμπε! Άπαντες περίμεναν την είσοδο του Παραγουανού, περνώντας εν τέλει στο 76′ για να σηκωθεί ο κόσμος και αν τον καλωσορίσει θερμά στα κιτρινόμαυρα!

Ο Ματίγια έκρινε τη νίκη

Το ματς δεν τελείωσε στο 3-3 των Θεσσαλών αφού το τελευταίο δεκάλεπτο επεφύλασσε ακόμη ένα γκολ, το οποίο έδωσε στον ΑΡΗ τη νίκη. Σκόρερ ο Ματίγια με πέναλτι στο 90’+1′, λίγο μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ευστάθιος Γκορτσίλας

ΒOΗΘΟΙ: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης, Πέτρος Πάτρας

4ος: Ματθαίος Βουρνέλης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 58′ Γκάνεα, 87′ Χαΐροβιτς/40΄Ρομέρο, 86′ Κούζντρα, 90′ +1′ Γκρίλο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΓΚΟΛ: 20′ Φαμπιάνο, 27′ Μπερτόγλιο, 49′ Γκάμα (πεν.), 90′ Ματίγια (πεν.)/43′ Πουρίτα, 45′ Μπαρτόλο, 79′ Τερεζίου

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν (76′ Σάκιτς) Φαμπιάνο (81′ Ασλανίδης), Μπεναλουάν (46′ Δεληζήσης), Λούμορ (54′ Γκάνεα), Σάσα (85′ Ματίγια), Εντιαγέ (70′ Τζέγκο), Μπερτόγλιο (76′ Ιτούρμπε), Γκάμα (53′ Μαντσίνι), Γκαρσία (69′ Χαΐροβιτς), Μάνος (85′ Ντουάρτε)

ΒΟΛΟΣ (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν (70′ Κότνικ), Μπαριέντος (70′ Νίνης), Μπαρτόλο, Φερνάντες (46′ Βοϊτκόφσκι), Φεράρι, Γκουλέν (70′ Γκρίλο), Πουρίτα (70′ Κούζντρα), Ρεγκατίν (88′ Μεταξάς), Ρομέρο (70′ Ρίνερ), Βαν Βερτ (70′ Οροθ), Τσοκάνης (70′ Μπάρος)