“Χ”αμένες ευκαιρίες…

Μεγάλο ντέρμπι, μεγάλες προσδοκίες αλλά το τελικό 0-0 στο ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ δεν ικανοποίησε τους ουδέτερους και σίγουρα τους γηπεδούχους.

Η αναμέτρηση του “Κλεάνθης Βικελίδης” είχε πολύ προσοχή στο τακτικό κομμάτι και λίγη δημιουργία από τις δύο ομάδες στο σετ παιχνίδι που μοιράστηκαν τα καλά διαστήματα. Είχε όμως έναν ΑΡΗ που του ανήκουν δικαιωματικά οι μεγάλες ευκαιρίες του αγώνα, αλλά όχι και την ουσία που θα τον οδηγούσε σε ένα σημαντικό “τρίποντο”.

Ο Αμπουμπακάρ Καμαρά εξελίχθηκε σε μοιραίο για τους “κιτρινόμαυρους”, απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που μέτρησε μόλις δύο καλές στιγμές στο 90λεπτο και καμία στην εστία.

Ο ΑΡΗΣ δεν εκμεταλλεύτηκε τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 24ης ασγωνιστικής, έχει όμως ακόμα τα περιθώρια για να “καπαρώσει” μία θέση στα πλέι οφ. Απομακρύνθηκε κι άλλο από την κορυφή η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Τρεις αναμενόμενες διαφοροποιήσεις από τον Τερζή (4-2-3-1)

Ο Έλληνας τεχνικός κατέφυγε σε εκείνους που… ξέρει και τον ξέρουν, τουλάχιστον στις θέσεις που μπορούσε και χρειαζόταν. Οπότε η επιστροφή των Κουέστα, Ματίγια και Γκαρσία δεν ήταν έκπληξη.

Ο Ισπανός τερματοφύλακας πήρε τη θέση του Σιαμπάνη, έχοντας μπροστά το το δίδυμο Φαμπιάνο-Μπράμπετς. Σάκιτς και Γκάνεα ήταν τα πλάγια μπακ. Στα χαφ ήταν ο Σάσα με τον Ματίγια. Ο Εντιαγέ λίγο πιο μπροστά, Μαντσίνι-Γκαρσία στα εξτρέμ και ο Καμαρά στην κορυφή της επίθεσης.

ΠΑΟΚ:  Έξω ο Κούρτις, έκπληξη με Ζαμπά (4-2-3-1)

Το ντέρμπι με τον ΑΡΗ βρίσκεται ανάμεσα σε δύο ευρωπαϊκά παιχνίδια και το ροτέισον ήταν λίγο-πολύ αναμενόμενο από τον Ραζβάν Λουτσέσκου, με τον Σοάρες βασικό, τον Μιχαηλίδη επίσης να επιστρέφει και την έκπληξη να ακούει στο όνομα του Λέο Ζαμπά.

O Ρουμάνος τεχνικός ξεκίνησε τον Πασχαλάκη στο τέρμα και τους Σάστρε, Ίνγκασον, Μιχαηλίδη και Βιεϊρίνια στην άμυνα.

Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Τσιγγάρας και Φιλίπε Σοάρες, με τον Μπίσεσβαρ λίγο πιο μπροστά, ενώ στα άκρα ξεκίνησαν οι Α. Ζίβκοβιτς και Ζαμπά. Στην κορυφή ήταν ο Ακπόμ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Παρολίγο το γκολ από τα αποδυτήρια

Η ροή του αγώνα θα άλλαζε από πολύ νωρίς εάν δεν υπήρχε ο Πασχάλακης και αν ο Εντιαγέ ήταν πιο εύστοχος στη μεγάλη διπλή ευκαιρία του 3ου λεπτού, που ξεκίνησε από την εξαιρετική κάθετη του Μαντσίνι.

Ο Αργεντινός έβγαλε τον Καμαρά φάτσα με την εστία, ο Πασχαλάκης έδιωξε δύσκολα και στο ροή της φάσης ο Εντιαγέ δεν εκτέλεσε σωστά σε κενή εστία, με τον Μιχαηλίδη να διώχνει την άψυχη προσπάθεια του Σενεγαλέζου.

Δραστήριος μεν, αλλά με μόλις μία φάση σε 45′ ο ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Λουτσέσκου κατέγραψε περισσότερη επιθετική δραστηριότητα από τον ΑΡΗ στο πρώτο μέρος, αυτή όμως σταματούσε στα 3/4 αφού δυσκολευόταν πολύ να περάσει τη μπάλα στην περιοχή με προϋποθέσεις.

Σε μία από τις λίγες φορές που το κατάφερε, ο Γκάνεα πρόλαβε τον Ζαμπά πριν εκτελέσει και σε δεύτερο χρόνο ο Ζαμπά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο του Κουέστα.

Ο Πασχαλάκης είπε “οχι” στη μεγάλη ευκαιρία του Ματέο

Ο,τι καλό έκαναν ή πήγαν να κάνουν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος ήταν στο τρανζίσιον, βγάζοντας δυσκολία στη δημιουργία στο σετ παιχνίδι.

Στην αντεπίθεση σημειώθηκε και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους. Ο ΑΡΗΣ βγήκε στο τρανζίσιον με καλή κυκλοφορία, η μπάλα έφτασε στον Ματέο που σημάδεψε ψηλά αλλά είδε τον Πασχαλάκη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Δεύτερο μέρος… καρμπόν ξεκίνημα με τον πρώτο

Το ματς ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία του Καμαρά. Το ίδιο και στο δεύτερο ημίχρονο, με ακόμη μία μεγάλη στιγμή και πρωταγωνιστή τον Μαυριτανό, ο οποίος σούταρε με το κακό του πόδι και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Μίας ο ένας, μίας ο άλλος στις φάσεις

Στο 56′ ο ΠΑΟΚ απείλησε ουσιαστικά μετά από πολύ ώρα και μέσα από την περιοχή με τον Μπίσεβαρ, ο οποίος είδε την προσπάθειά του να έχει περίπου την ίδια κατάληξη με εκείνη του Καμαρά λίγο νωρίτερα.

Εννέα λεπτά αργότερα πήρε τη σκυτάλη πάλι ο ΑΡΗΣ στις φάσεις, με την πιο μεγάλη ευκαιρία του δεύτερου μέρους. Ο Σάσα βρέθηκε τετ α τετ με την εστία, πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά και την έστειλε μόλις πάνω από την εστία του Πασχαλάκη. Τρία λεπτά αργότερα απείλησε και ο Φαμπιάνο με κεφαλιά και τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει αυτή τη φορά.

Ξέμεινε από δυνάμεις ο ΑΡΗΣ, πίεσε ο ΠΑΟΚ αλλά το 0-0 δεν άλλαξε

Οι αλλαγές του ΠΑΟΚ και οι δυνάμεις που δεν είχε ο ΑΡΗΣ από ένα σημείο και μετά, άλλαξαν τη ροή του ματς περίπου στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τον έλεγχο του αγώνα.

Ο ΑΡΗΣ τραβήχτηκε πίσω, ο ΠΑΟΚ πίεσε αλλά δεν βρήκε ευκαιρία ούτε στο καλύτερο διάστημα που είχε στο ντέρμπι, με το 0-0 να μην αλλάζει μετά και το μόλις δύο λεπτά (!) καθυστερήσεων που έδειξε ο Μπριχ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: -/57′ Σοάρες, 59′ Ζαμπά, 85′ Ζίβκοβιτς