“Νέοι” και “παλιοί”… δέκα με τόνο!

Ο ΑΡΗΣ… έκρυψε τη μπάλα, έπαιξε θεαματικό και ουσιαστικά ποδόσφαιρο επιθετικά και είχε για “θύμα” τον ΠΑΣ Γιάννινα, του οποίο κέρδισε με 4-1.

Μία επιβλητική εμφάνιση από τους “κιτρινόμαυρους”, ίσως στην τελική τους “πρόβα” πριν την πρεμιέρα της Super League, με τρομερό ντεμπούτο από τον Αμπουμπακάρ Καμαρά!

Ο 26χρονος άσσος έκανε το 1-0 με εντυπωσιακή εκτέλεση και δημιούργησε το 3-1 δια ποδός Ματέο Γκαρσία. Ο Ιτούρμπε άνοιξε και αυτός λογαριασμό από την εξαιρετική ασίστ του Λούκας Σάσα, ο οποίος “σέρβιρε” και για το 2-0 του Φαμπιάνο. Οι Γιαννιώτες μείωσαν προσωρινά σε 2-1 με τον Σάλιακα, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στα αρνητικά του αγώνα, η ανοχή του διαιτητή Τσέτσιλα στο πολύ σκληρό παιχνίδι των παικτών του ΠΑΣ… καταφέρνοντας να προκαλέσει τις αντιδράσεις του ΑΡΗ σε φιλικό ματς!

Καμαρά… παρών!

Ο 26χρονος επιθετικός δεν ήταν απλά διαθέσιμος για το αποψινό φιλικό αλλά και βασικός! Ο Άκης Μάντζιος ξεκίνησε τον Καμαρά στην κορυφή αντί του Μάνου, χωρίς να παρεκκλίνει από τα πλάνα του τελευταίου φιλικού κόντρα στον Βόλο.

Ο Ντάνιελ Μαντσίνι ήταν η δεύτερη αλλαγή στην ενδεκάδα. Ο Αργεντινός ήταν ο αντι-Γκάμα στα εξτρέμ, μαζί με τον Γκαρσία, και τον Μπερτόγλιο στον άξονα πίσω από τον Καμαρά.

Πίσω στην άμυνα όλα έμειναν ίδια. Ντένις στο τέρμα, Σούντγκρεν-Λούμορ στα άκρα, Φαμπιάνο-Μπεναλουάν στα στόπερ και στα χαφ ο Εντιαγέ με τον Σάσα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ένα “διαβολεμένο” τέταρτο, με γκολάρα Καμαρά και… killer Φαμπιάνο

Για τα 30 λεπτά το παιχνίδι προσέφερε λίγα πράγματα στο μάτι του θεατή. Πολλά φάουλ που δεν έδιναν ρυθμό, υποψίες φάσεων για τις δύο ομάδες αλλά όχι κάτι παραπάνω.

Από το 30′ και μετά οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και είχαν ένα πολύ παραγωγικό και θεαματικό τέταρτο.

Οταν η μπάλα πήγε στον άξονα ο ΑΡΗΣ άρχισε να απειλεί τον Λοντίγκιν, ο οποίος έδιωξε δύσκολα την προσπάθεια του Εντιαγέ στο 34′. Τρία λεπτά αργότερα έκανε ακριβώς το ίδιο στο μακρινό σουτ του Λούμορ… Και αμέσως μετά ήρθε η ώρα του Αμπουμπακάρ Καμαρά.

Ο Μαυριτάνος βρέθηκε με τη μπάλα έξω από την περιοχή, πήγε για το δύσκολο και… άνοιξε λογαριασμό με τρομερό αριστερό σουτ στο δεξί “παραθυράκι” του Λοντίγκιν. Και το “Βικελίδης” φυσιολογικά… τρελάθηκε!

Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα υπέρ του ΑΡΗ και αποδείχθηκε στο δεύτερο γκολ που ήρθε μόλις έξι λεπτά αργότερα μετά τον “κεραυνό” του Καμαρά. Ο Σάσα βρήκε με μπαλιά ακριβείας τον Φαμπιάνο και η κεφαλιά του κατέληξε στα δίχτυα του ΠΑΣ, σκοράροντας για δεύτερο συνεχόμενο φιλικό.

Θύμισε Βόλο και το… ψιλοχάλασε πάλι

Το φινάλε του πρώτου μέρους θύμισε αρκετά εκείνο με τον Βόλο. Την ώρα που ο ΑΡΗΣ ήταν στα… πάνω του, η αριστερή του πλευρά εκτέθηκε πάλι και ο Σάλιακας σκόραρε με ωραία προσπάθεια στην κίνηση για το 2-1 του ημιχρόνου.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος!

Τα 15 λεπτά της ανάπαυλας δεν έριξαν το τέμπο του ΑΡΗ που συνέχισε… δαιμονισμένα και πέτυχε ακόμα δύο γκολ μέσα σε 15 λεπτά!

Στο 55′ ο Μαντσίνι συνεργάστηκε άψογα με τον Καμαρά, ο τελευταίος γέμισε παράλληλα στην περιοχή και ο Γκαρσία πετάχτηκε στην κίνηση για το 3-1 και ένα γκολ ψυχολογίας για τον ίδιο.

Στο 61′ ο Ιτούρμπε… έκλεψε τα φώτα από τον Καμαρά, βγήκε εκπληκτικά στον χώρο από την πάσα του Σάσα και σκόραρε σε κενή εστία για το τελικό 4-1!

Δοκάρι ο ΠΑΣ, τρομερή επέμβαση του Ντένις

Στο 65′ ήρθε η πιο κλασσική στιγμή του ΠΑΣ Γιάννινα στο δεύτερο μέρος, φτάνοντας εκατοστά από το δεύτερο γκολ του. Ο Κάργας σημάδεψε με κεφαλιά το δοκάρι, ο Γκαρντάφσκι έκανε την κοντινή προβολή στο ριμπάουντ και ο Ντένις έδιωξε εντυπωσιακά για να κρατήσει το 4-1.

Εγκληματικό χτύπημα και κόκκινη στον Κάργα από τον μέτριο Τσέτσιλα

Στο 66′ ο Τσέτσιλας… αποφάσισε να μην δείξει άλλη ανοχή στο σκληρό παιχνίδι των παικτών του ΠΑΣ, μετά και το εγκληματικό χτύπημα του Κάργα στον Ιτούρμπε. Τα νευρά ήταν πολλά και με δύο λεπτά καθυστέρηση ο διαιτητής απέβαλλε τον Κάργα.

Μέχρι το φινάλε του ματς η στατιστική κατέγραψε ένα δυνατό σουτ του Χαΐροβιτς όπου ο Λοντίγκιν απομάκρυνε την μπάλα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας

ΒΟΗΘΟΙ: Βασίλης Μωυσιάδης, Θεόδωρος Τζιουβάρας

4ος: Σταύρος Τσιμεντερίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 26′ Εντιαγέ, 40′ Λούμορ, 52′ Σούντγκρεν, 68′ Μπεναλουάν/52′ Περέα, 68′ Λοντίγκιν

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 68′ Κάργας

ΓΚΟΛ: 38′ Καμαρά, 44′ Φαμπιάνο, 55΄ Γκαρσία. 61′ Ιτούρμπε/ 45’+1′ Σάλιακας

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ντένις (80′ Σιαμπάνης), Σούντγκρεν (84′ Μαρμαρίδης), Φαμπιάνο (57′ Ασλανίδης), Μπεναλουάν (75′ Ματίγια), Λούμορ (75′ Σάκιτς), Σάσα, Εντιαγέ (70′ Τζέγκο), Μπερτόγλιο (53′ Ιτούρμπε), Γκαρσία (80′ Ντουάρτε), Μαντσίνι (84 Χατζηπιρπιρίδης), Καμαρά (70′ Χαΐροβιτς)

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας (87’ Οικονομόπουλος), Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Γκαρντάφσκι (87’ Λόλης), Καραχάλιος (78’ Σιόντης), Ντομίνγκεθ, Μέντεθ (56’ Τριάδης), Κόντε (67’ Παντελάκης), Περέα (78’ Μιλιντσεάνου).