Ο… συνήθης 3ος στην Ελλάδα!

Για δεύτερη σερί σεζόν ο ΑΡΗΣ… βάζει από κάτω δύο από τους “μεγάλους” της Αθήνας, χάνει στις λεπτομέρειες τη 2η θέση και εξελίσσεται σε… συνήθης 3ος!

Χωρίς το άγχος της Ευρώπης, οι παίκτες του Χερμάν Μπούργος έδωσαν την καλύτερη τελευταία παράσταση που θα μπορούσαν, περνώντας με το άνετο 3-0 από την έδρα του ΠΑΣ Γιάννινα για την 10η αγωνιστική των πλέι οφ.

Οι “κιτρινόμαυροι” πήραν το τρίποντο που χρειάζονταν για να βγουν σίγουρα 3οι για δεύτερη διαδοχική χρονιά, χάρη σε ένα κυριαρχικό πρώτο ημίχρονο.

Φαμπιάνο (8′) και Καμαρά (22′) διαμόρφωσαν το 0-2 μέχρι το 45′, με κοινό παρανομαστή και στις δύο περιπτώσεις τον… δημιουργό Χουάν Ιτούρμπε.

Ο Σαλέμ Εμπακατά… αιφνιδίασε και σκόραρε για το τελικό 0-3 στο 80′, ολοκληρώνοντας ιδανικά το πρώτο εξάμηνο της παρουσίας του στον ΑΡΗ.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Κάλυψε μονάχα τα κενά (4-2-3-1)

Αν και αρκετοί είναι στα… κόκκινα, ο Μπούργος δεν άλλαξε πολύ την ενδεκάδα παρά μόνο όπου υπήρχε ανάγκη και συγκεκριμένα σε δύο θέσεις.

Η πρώτη διαφοροποίηση ήταν στα άκρα της άμυνας, με τον Σάκιτς στα δεξιά αντί του Σούντγκρεν. Ο Εμπακατά παρέμεινε στα αριστερά, με τους Φαμπιάνο-Μπράμπετς μπροστά από τον Κουέστα. Ματίγια-Ντουκουρέ στα χαφ, Πάλμα-Ιτούρμπε στα εξτρέμ και ο Μαντσίνι κοντά στον Καμαρά αντί του Μπερτόγλιο.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Επιστροφές στην ενδεκάδα από τον Μεταξά

Ο Μεταξάς είδε τις επιλογές του να αυξάνονται τα τελευταία 24ωρα και με πιο σημαντική αυτή του Περέα που ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Λοντίγκιν κάτω από τα δοκάρια, Σάλιακας και Ποζνάνσκι στα πλάγια μπακ και ο Εραμούσπε με τον Κάργα στα στόπερ. Καραχάλιος και Στάνκο οι δύο χαφ. Γκαρντάφσκι, Σνάιντερ και Κύρκος η τριάδα πίσω από τον Περέα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Γκολ… επιτέλους κόντρα στον ΠΑΣ, πρώτο και για Φαμπιάνο

Έπρεπε να φτάσει Μάιος για να πετύχει ο ΑΡΗΣ γκολ κόντρα στον ΠΑΣ. Και το κατάφερε χάρη σε έναν αμυντικό.

Στο 8′ ο Ιτούρμπε εκτέλεσε το πρώτο κόρνερ των “κιτρινόμαυρων” και ο Φαμπιάνο με μονοκόματο σουτ από το ύψος του πέναλτι έδωσε στην ομάδα του ακόμη ένα γκολ από στατική φάση στα πλέι οφ, σκοράροντας παράλληλα για πρώτη φορά με τον ΑΡΗ.

Πάλι δημιούργησε ο Ιτούρμπε, ακόμη ένα γκολ από τον Καμαρά στα πλέι οφ!

Ο ΑΡΗΣ ήταν απελευθερωμένος και επιβεβαιωνόταν από την εικόνα κυριαρχίας του στο πρώτο μέρος, όντας διαρκώς στην επίθεση και με το ένα κόρνερ να διαδέχεται το άλλο.

Ο Ιτούρμπε ειδικά ήταν σε μεγάλα κέφια και μετά την ασίστ στον Φαμπιάνο… έφτιαξε και τον Καμαρά. Ο Παραγουανός “άδειασε” τρεις παίκτες του ΠΑΣ, έβγαλε τον Καμαρά απέναντι από τον Λοντίγκιν και εκτέλεσε ψύχραιμα για το 0-2 στο 22ο λεπτό.

Φάνηκε και ο ΠΑΣ επιθετικά… στο 40′

Κόντρα στη ροή του αγώνα ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων, οι οποίοι χρειάστηκε να περιμένουν μέχρι το 40′ για να διασπάσουν την καλή αμυντική συμπεριφορά του ΑΡΗ

Ο Σνάιντερ βρήκε μόνο του τον Κύρκο μέσα στην περιοχή και αυτός απείλησε με κεφαλιά μπροστά από την εστία του Κουέστα, στέλνοντας τη μπάλα απελπιστικά άουτ.

Σε λειτουργία διαχείρισης ο ΑΡΗΣ

Αν και ο Γκαρντάφσκι απείλησε στο 49′ με καλό σουτ προς την εστία του Κουέστα, , ο ΑΡΗΣ δεν είχε πρόβλημα να διαχειριστεί το 0-2 στο δεύτερο μέρος.

Οι δυνάμεις δεν ήταν πολλές και οι “κιτρινόμαυροι” κατέβασαν ταχύτητα, χωρίς όμως να θέτουν σε κίνδυνο το υπέρ τους προβάδισμα, ψάχνοντας δειλά και ένα τρίτο γκολ.

Η αγαπημένη τριάδα του Μπούργος και ο σκόρερ Εμπακατά

Αν και με το 0-2 να διατηρείται άνετα, ο Μπούργος δεν δίστασε στο τελευταίο 20λεπτο να βγάλει τον Καμαρά και να παίξει με τρεις πίσω στην άμυνα, μετατοπίζοντας Σάκιτς και Εμπακατά σε ρόλο φουλ μπάκ.

Ισως αυτό να έφερε και το τελικό 0-3 από έναν παίκτη-αουσάιντερ και συγκεκριμένα τον Κονγκολέζο, σκοράροντας με δυνατό συρτο στη δεξιά γωνία του Λοντίγκιν στο 80′.