Οσο άντεξε, πήρε αρκετά καλό βαθμό…

Δύο ημίχρονα, δύο διαφορετικά πρόσωπα για τον ΑΡΗ στο πρώτο του φιλικό προετοιμασίας, κόντρα στο Αμβούργο

Για 45 λεπτά ο ΑΡΗΣ είχε… οριακά ισορροπία και καλές επιλογές στην ενδεκάδα του, μαζί με ένα προβάδισμα με 3-2. Οι αλλαγές όμως και η έλλειψη επιλογών διαμόρφωσαν άλλα δεδομένα μετά το 45′ και οι “κιτρινόμαυροι” φυσιολογικά δεν άντεξαν κόντρα στο βάθος του Αμβούργου, γνωρίζοντας την ήττα με 3-4.

Στο πρώτο μέρος οι παίκτες του Μπούργος ήταν καλύτεροι επιθετικά, σκόραραν τρεις φορές και θα μπορούσαν να βάλουν κι άλλα με τους χώρους που έβρισκαν και τα… δώρα των αντιπάλων. Την ίδια στιγμή απειλήθηκαν λίγο στα μετόπισθεν, κάνοντας και… δώρο το δεύτερο γκολ των Γερμανών.

Οι σταδιακές αλλαγές στο δεύτερο μέρος και ο τραυματισμός του Ντουκουρέ άλλαξαν τα δεδομένα, τη στιγμή που το Αμβούργο αντικατέστησε όλη την ενδεκάδα του και ήταν πιο φρέσκο, με το τελικό αποτέλεσμα να έρχεται και ως φυσιολογική εξέλιξη.

Από ένα γκολ οι Ιτούρμπε, Μαντσίνι και Πίρσμαν, ο οποίος πριν κάνει το 3-2 είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους αντιπάλους με αυτογκόλ.

Με Ματέο… στα χαφ

Στις περισσότερες θέσεις ο Μπούργος είχε επιλογές, όμως σε δύο περιπτώσεις πήγε σε λύσεις ανάγκης. Μία τέτοια ήταν και η χρησιμοποίηση του Γκαρσία στα χαφ, ως παρτενέρ του Ντουκουρέ, αλλά και του Χατζηιωάννου στα εξτρέμ μαζί με τον Ιτούρμπε ενώ οι Πάλμα και Μαντσίνι ήταν οι δύο προωθημένοι.

Εκεί που υπήρχε ισορροπία ήταν στην άμυνα. Ο Εμπακατά στα δεξιά, ο Πίρσμαν στα αριστερά -ανεπίσημο ντεμπούτο με τον ΑΡΗ- και οι Φαμπιάνο-Μπράμπετς τα δύο στόπερ μπροστά από τον Χουλιάν Κουέστα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ι…τούρμπο και 1-0, γρήγορη απάντηση από το Αμβούργο

Χαμόγελα μόλις από το 3ο λεπτό για τον ΑΡΗ, έπειτα από έναν συνδυασμό λαθών στην άμυνα του Αμβούργου και της πίεσης του Χουάν Ιτούρμπε.

Ο Χέειρ έχασε τη μπάλα από το πρέσινγκ του Παραγουανός και αυτός σκόραρε σε κενή εστία αφού ο Ράαμπ για… ανεξήγητο λόγο ήταν πολύ έξω από την εστία του.

Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε και η απάντηση από τους Γερμανούς. Ο Κίτελ έκανε κίνηση ανενόχλητος από τα αριστερά λόγω της ολιγωρίας του Εμπακατά, έβγαλε την παράλληλη πάσα και ο Γκλάτσελ ισοφάρισε με κοντινή προβολή σε πρώτο χρόνο για το 1-1.

Νέο… δώρο του Ράαμπ, πάλι προβάδισμα με Μαντσίνι

Τα κενά στην άμυνα του Αμβούργου και η τάση του Ράαμπ να βγαίνει πολύ έξω από την περιοχή του, έδωσαν στον ΑΡΗ ακόμα μία ευκαιρία για γκολ που δεν πήγε χαμένη. Ο Μαντσίνι ήταν ο… δράστης αυτή τη φορά, με τον τερματοφύλακα του Αμβούργου να προσπαθεί αλλά να μην τον προλαβαίνει τον Αργεντινό που κλώτσησε με… νεύρα τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Δύο γκολ ο Πίρσμαν… σε δύο εστίες

Ο Βέλγος δεν ξεκίνησε καλά στο ανεπίσημο ντεμπούτο του, αφού από το δικό του λάθος το Αμβούργο κατάφερε ισοφαρίσει εκ νέου και λόγω της λάθος συνεννόησης με τον Χουλιάν Κουέστα. Ωστόσο ο Βέλγος πήρε λίγο αργότερα το αίμα του πίσω.

Στο 35′ ο Μαντσίνι σημάδεψε με κόρνερ το δεύτερο δοκάρι και ο πρώην παίκτης του ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε το Μπένες στον αέρα για το 3-2.

Άλλαξαν οι ισορροπίες, ήρθε -φυσιολογικά- και η ανατροπή

Από το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους άρχισε ο Μπούργος τις αλλαγές του, αξιοποιώντας σταδιακά τις λίγες επιλογές που είχε στον πάγκο.

Το στοιχείο αυτό και ο τραυματισμός του Ντουκουρέ στο 52′ -μπήκε στη θέση του ο ντιόπ- άλλαξαν γρήγορα τις ισορροπίες του ματς. Το Αμβούργο άλλαξε όλη την ενδεκάδα του, έβαλε τους… καλούς και μέσα σε ένα λεπτό πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με τα δύο γκολ του Αμαέτσι και τον ΑΡΗ να διαμαρτύρεται για φάουλ στο 3-4.

Ο ΑΡΗΣ δεν είχε αντοχές για να συνεχίσει σε υψηλό τέμπο, έκανε κάποιες φάσεις όμως το ίδιο και το Αμβούργο που είχε δοκάρι, με το 3-4 να παραμένει έως το τέλος του αγώνα.

ΓΚΟΛ: 3′ Ιτούρμπε, 11′ Μαντσίνι, 35′ Πίρσμαν/8′ Γκλάτσελ, 22′ Πίρσμαν (αυτογκολ)

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα (46′ Σιαμπάνης) – Εμπακατά, Φαμπιάνο (69′ Χρυσόπουλος), Μπράμπετς, Πίρσμαν (46′ Μαρμαρίδης) – Ντουκουρέ (54; Nτιόπ), Γκαρσία, Χατζηιωάννου (46′ Παναγίδης), Ιτούρμπε (63′ Χαΐροβιτς) – Μαντσίνι (73′ Ασλανίδης), Πάλμα

ΑΜΒΟΥΡΓΟ: Ράαμπ, Χέιερ, Σονλάου, Μπιλμπίγια, Μπένες, Γκλάτσελ, Κίτελ, Μέφερτ, Μουχάι, Αμπρόσιους, Χέιλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Μίκελ, Κένιγκσντερφερ, Ράις, Αμαέτσι, Λίντμπολντ, Μάισνερ, Βάγκνομαν, Οπόκου, Ρορ, Ντέιβιντ, Βούσκοβιτς, Άντερσεν, Μέγκετ,