Ο Γκρέι “καθάρισε” το… διπλό πρόκρισης!

“Δύο στα δύο” για τον ΑΡΗ φέτος στην Ευρώπη.

Έξι μέρες μετά το 5-1, οι “κιτρινόμαυροι’ επικράτησαν δεύτερη φορές της Γκόμελ, αυτή τη φορά με 2-1, αλλά τα… χρειάστηκαν μέχρι να φτάσουν σε αυτό το αποτέλεσμα.

Ο Άντρε Γκρέι σκόραρε δις (45′, 90’+2′) και έκρινε το τελικό σκορ -τέσσερα γκολ μέχρι στιγμής φέτος- αλλά οι “κιτιρνόμαυροι” θα μπορούσαν να κάνουν τη ζωή τους πιο εύκολη με τη σωρεία φάσεων που δημιούργησαν και έχασαν.

Ο διαιτητής Λαφόρζ έβαλε τη… σφραγίδα του στο ματς, όχι μόνο με τις έξι κάρτες σε βάρος του ΑΡΗ αλλά και το ανύπαρκτο πέναλτι που έδωσε πάνω στον Γκογκολασβίλι, με το οποίο ο ίδιος ισοφάρισε προσωρινά στο 82′ για τη Γκόμελ, πριν ο Γκρέι διαμορφώσει στις καθυστερήσεις το τελικό αποτέλεσμα

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Καρέ αλλαγών από τον Μπούργος (4-4-2)

Τέσσερις αναμενόμενες διαφοροποιήσεις από τον Μπούργος στην ενδεκάδα.

Ο Εμπακατά και ο Μαζικού ήταν τα δύο νέα πρόσωπα στα άκρα της άμυνας, με τους Φαμπιάνο-Μπράμπετς να διατηρούνται μπροστά από τον Κουέστα. Ο Ντιόπ πήρε τη θέση του Νταμπό στα χαφ, δίπλα στον Ντουκουρέ και ο Μαντσίνι εκείνη του Ιτούρμπε στα εξτρέμ. Ο Καμάτσο ήταν ο έτερος winger και ο Πάλμα με τον Γκρέι το δίδυμο μπροστά.

ΓΚΟΜΕΛ: Αλλαγές και για τον Νεβίνσκι (4-2-3-1)

Διαφοροποιημένη κατά τα 3/11 ήταν η ενδεκάδα της Γκόμελ, ξεκινώντας από το τέρμα όπου ο Κάβαλεφ πήρε τη θέση του Σαντόσκι.

Κουτσίνσκι στα δεξιά της άμυνας, Γιούρι στο αριστερό και ο Άφι με τον Σοκόλ στο κέντρο της άμυνας. Μπάγκα και Κοστρόφ οι δύο χαφ, με τους Σέντκο, Ανουφριέου και Αντεόλα τριάδα πίσω από τον Μάκας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δεκάλεπτο με φάσεις και υποσχέσεις

Πολύ καλά ξεκίνησε το ματς, έχοντας ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν, προϊδεάζοντας για ένα… γεμάτο παιχνίδι.

Μόλις στο 9′ ο Γκρέι βρέθηκε φάτσα με το γκολ, από κλέψιμο του -Πάλμα, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα ο Μπάγκα απάντησε με κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα. Στα… καπάκι, ο Μαντσίνι απείλησε με σουτ στο 11′ και ο Καβάλεφ απομάκρυνε δύσκολα στη δεξιά του γωνία.

Αλλαγή λόγω… κάρτας ο Ντιόπ

Σε ένα μισάωρο που… δεν ήταν διαφήμιση του ποδοσφαίρου, το μοναδικό σημείο αναφοράς ήταν η αλλαγή του Ντιόπ στο 22′. Οχι όμως λόγω κάποιου τραυματισμού.

Λίγο νωρίτερα ο Σενεγαλέζος πήγε άτσαλα πάνω στον Αντεόλα και κιτρινίστηκε. Κάτι που δεν άρεσε στον Μπούργος, με αποτέλεσμα ο Νταμπό να περάσει στο ματς.

Ο Γκρέι έδωσε… σφυγμό στο ματς, λίγο πριν το ημίχρονο

Για το φινάλε του πρώτου μέρους κράτουσε ο ΑΡΗΣ το… καλό, το οποίο ήρθε δια ποδός Άντρέι Γκρέι και με πολύ ωραίο τρόπο μάλιστα.

Ο Μαντσίνι τσίμπησε όμορφα τη μπάλα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας για τον Τζαμαϊκανό και αυτός σκόραρε σε δεύτερο ρόλο στην κλειστή του Καβάλεφ, για το 1-0 του ημιχρόνου.

Προφύλαξε τα μπακ ο Μπούργος, ένα… τσουβάλι φάσεις για το δεύτερο γκολ.

Εμπακατά και Μαζικού είχαν κάρτες από το πρώτο μέρος και ο προπονητής του ΑΡΗ δεν ρίσκαρε, περνώντας στο 46′ τους Πίρσμαν και Οντουμπάγιο.

Ο ΑΡΗΣ στο δεύτερο μέρος έγινε ακόμα πιο παραγωγικός αλλά όχι και ουσιαστικός στην τελική προσπάθεια, χάνοντας τη μία ευκαιρία μετά την άλλη.

Στο 58′ ο Πίρσμαν βρέθηκε σε θέση εκτέλεσης, στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο. Στο 62′ βγήκαν τρεις εναντίον δύο αλλά ο Μαντσίνι σημάδεψε το δοκάρι. Έξι λεπτά αργότερα χάθηκε ανεπανάληπτη ευκαιρία, με τον Καμάτσο  ολομόναχο μπροστά στην εστία αλλά την καθυστέρησή του στην εκτέλεση να βοηθάει τον Καβάλεφ ώστε να διώξει.

Η επέμβαση του Κουέστα, το δοκάρι και το… φάντασμα για το 1-1

Μετά από πολύ ώρα η Γκόμελ… εμφανίστηκε ξανά στην άμυνα του ΑΡΗ και μάλιστα με κλασσική ευκαιρία δια ποδός Μακάς, με τον Κουέστα να σταματάει με την πόδια την κοντινή προβολή του. Στο 76′ ο Σέντκο έφτασε και αυτός μία ανάσα από το γκολ, αλλά το οριζόντιο δοκάρι σταμάτησε την προσπάθειά του.

Γενικά φαινόταν ότι οι Λευκορώσοι ήθελαν κάτι παραπάνω για να σκοράρουν και τους το έδωσε ο… διαιτητής, με το πέναλτι-φάντασμα το οποίο καταλόγισε στον Πίρσμαν μετά τη φάση του Γκογκολασβίλι. Ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε από την άσπρη βούλα σε 1-1 και έδωσε ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά.

Ο Γκρέι πάλι τη λύση

Η Γκόμελ το πίστευε μετά το γκολ και βλέποντας τον ΑΡΗ να χάνει διαρκώς φάσεις βγήκε πιο μπροστά και άφησε χώρους, ίσα-ίσα για τη στιγμή ποιότητας ανάμεσα σε Ιτούρμοε και Γκρέι που έφερε το τελικό 1-2 με την εκτέλεση του Τζαμαϊκανού από την παράλληλη του Παραγουανού στην περιοχή.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: -/17′ Εμπακατά, 18′ Ντιόπ, 32′ Μαζικού, 63′ Ντουκουρέ, 81′ Πίρσμαν, 89′ Νταμπό