Ολα λάθος…

Ολα στραβά της μοίρας του…

Μετά την ήττα στον Βόλο ο ΑΡΗΣ είχε την ευκαιρία και έπρεπε να κερδίσει την ΑΕΚ για να αντιδράσει και να διορθώσει τη βαθμολογική του θέση. Για ακόμη μία φορά όμως ήταν κακός, πλήρωσε τα λάθη του και έχασε με 0-2 από την ΑΕΚ για την 7η αγωνιστική της Super League.

Το μόνο που είχε να επιδείξει η ομάδα του Άλαν Πάρντιου ήταν το πρώτο 20λεπτο. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 28′ με τον Σιμάνσκι (28′), σκόραρε με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος με τον Λιβάι (48′) και ό,τι και αν προσπάθησε ο Πάρντιου με τις αλλαγές δεν έπιασε τόπο.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Τρία νέα πρόσωπα και αλλαγή διάταξης (4-3-3)

Ενκουλού και Γκρέι ήταν οι αναμενόμενες αλλαγές του Πάρντιου, με την τρίτη να αλλάζει και τη δομή της ομάδας, ειδικά στον άξονα, επιλέγοντας τον Γκαρσία αντί του Ντιόπ.

Ο Αργεντινός ήταν ο δεύτερος εσωτερικός μέσος δίπλα στον Γκαρθία και πίσω από τον Γκρέι, με τους Μαντσίνι-Ιτούρμπε στις πλευρές.

Πίσω στην άμυνα δεν άλλαξε κάτι πέραν του Ενκουλού που ήταν στα στόπερ με τον Φαμπιάνο. Εμπακατά και Μαζικού συμπλήρωναν την τετράδα μπροστά από τον Κουέστα και ο Νταμπό στα χαφ ως μονός χαφ.

ΑΕΚ: Μόνη αλλαγή ο Αθανασιάδης για Αλμέιδα (4-4-2)

Ο τεχνικός της Ένωσης έδωσε ψήφο εμπιστοσύνης στο σχήμα νίκης επί του Ιωνικού. Μοναδική αλλαγή και αναγκαστική ήταν στο τέρμα, με τον Αθανασιάδη αντί του Στάνκοβιτς που ήταν εκτός λόγω ίωσης.

Ρότα και Μοχαμάντι ήταν οι πλάγιοι μπακ, με τους Βίντα-Μουκουντί στο κέντρο της άμυνας, Σιμάνσκι και Πινέδα οι δύο χαφ, Ελίανσον-Γκατσίνοβιτς οι δύο εξτρέμ και ο Αραούχο με τον Γκαρσία στην επίθεση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δικό του το πρώτο 20λεπτο

Οχι θεαματικά καλύτερος αλλά πιο… στρωμένος ο ΑΡΗΣ στα πρώτα 20 λεπτά του παιχνιδιού, όπως παραδόξως πήγε σε παιχνίδι πρώτου ρόλου τις περισσότερες φορές και η ΑΕΚ ήταν αυτή που περίμενε να βγει στο τρανζίσιον.

Ο ΑΡΗΣ χτύπησε πρώτος στιςν καλές στιγμές με την προβολή του Μαντσίνι στο 16′, από την ωραία σέντρα του Μαζικού, με τον Αθανασιάδη να μπλοκάρει σταθερά. Τρία λεπτά αργότερα ο Νταμπό διέσχυσε αρκετά μέτρα και πήρε την προσπάθεια έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει μόλις άουτ πάνω από τοω οριζόντιο της ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ είδε το πρόβλημα και το εκμεταλλεύτηκε.

Η επιλογή του 4-3-3 με μονό χαφ τον Νταμπό άφησε χώρους στον άξονα, όποτυ η Ένωση έριξε το βάρος μετά το 25′ και κάπως έτσι ήρθε το φάουλ του Γκατσίνοβιτς και η κεφαλιά του Σιμάνσκι για το 0-1 στο 28′.

Το γκολ της Ένωσης… θόλωσε τον ΑΡΗ που εμφανώς ψαχνόταν μέχρι το ημίχρονο και… εξαφανίστηκε επιθετικά, συνεχίζοντας από την άλλη να έχει πρόβλημα στον κεντρικό άξονα απ’ όπου η ΑΕΚ συνέχισε να ψάχνει φάσεις για ένα δεύτερο γκολ.

Στο 30′ έφτασε μία ανάσα με τον Αραούχο να πλασάρει άουτ σε κενή εστία, αλλά νωρίτερα υπήρχε φάουλ που δεν δόθηκε πάνω στον Νταμπό. Στο 37′ ο Λιβάι πήρε τη μπάλα στην περιοχή, πλάσαρε και έβλεπε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, πριν όμως ο Μαζικού σαν από μηχανής Θεός πέσει και απομακρύνει πάνω στη γραμμή.

Πάλι λάθη και… 0-2 η ΑΕΚ από τα αποδυτήρια

Ιδιες ενδεκάδες στο δεύτερο μέρος και δυστυχώς ίδια εικόνα, σε ένα ματς που έγινε ακόμα χειρότερο μόλις στο 48′. Ακόμη ένα κενό στην άμυνα του ΑΡΗ από το λάθος του Μαντσίνι, με τον Λιβάι Γκαρσία να πλασάρει τον Κουέστα για το 0-2.

Οι αλλαγές δεν έπιασαν τόπο…

Ο Πάρντιου πέρασε στο ματς τους Ζερβίνιο, Οντουμπάζιο, Ντιόπ και Πάλμα αρκετά γρήγορα, ακόμα κι έτσι όμως ο ΑΡΗΣ έμοιαζε παραδομένος σε μία ΑΕΚ που έριξε ρυθμούς και απείλησε μόνο με τον Γκατσίνοβιτς στο 75′, όπου ο Κουέστα κράτησε το 0-2.

Η μοναδική φάση του ΑΡΗ στο δεύτερο μέρος ήρθε από τον Καμάτσο στο 87′.