Αυτοκτονία…

Ο ΑΡΗΣ πάλεψε με πολλά προβλήματα, ήταν καλύτερος του Ολυμπιακού, έφτασε μία ανάσα από την παράταση αλλά… αυτοκτόνησε.

O Γκρέι έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα, στο 85′ -πέναλτι που κέρδισε μαζί με την κόκκινη του Ντόι- αλλά δεν εκτέλεσε σωστά, ο Τζολάκης απέκρουσε και λίγο αργότερα ο Ελ Αραμπί με πλασέ στο τρανζίσιον διαμόρφωσε το τελικό 0-1 που αφήνει τους “κιτρινόμαυρους” εκτός Κυπέλλου για ακόμη μία χρονιά. Έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο με το τελευταίο σφύριγμα του Ιστβαν.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Ξέμεινε από δεξιά μπακ – Με Ντσρίντα σε ρόλο εξτρέμ

Το πρόβλημα της τελευταίας στιγμής με τον Μόουζες Οντουμπάζιο ανάγκασε τον Πάρντιου να ξεκινήσει τον Μαζικού στο δεξί άκρο της άμυνας, με τον Πίρσμαν στα αριστερά και τους Φαμπιάνο-Μπράμπετς μπροστά από τον Κουέστα.

Έκπληξη υπήρξε και στον άξονα, με τον Ετέμπο να παίρνει ουσιαστικά τη θέση του Ματέο και να παίζει δίπλα στον Ετέμπο, ενώ ο Νταρίντα μετατοπίστηκε στη δεξιά πλευρά. Ο Μάνου πίσω από τον Γκρέι και ο Ιτούρμπε στα αριστερά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μισή, περίπου, ενδεκάδα άλλαξε ο Μίτσελ

Σε σχέση με το ματς πρωταθλήματος στο Περιστέρι ο Ισπανός τεχνικός άλλαξε πέντε πρόσωπα σε όλες τις γραμμές του. Ο Τζολάκης στο τέρμα, Ρόντινεϊ-Ανδρούτσος στα πλάγια μπακ και ο Σωκράτη με τον Ντόι στο κέντρο της άμυνας. Εμβιλά-Σαμασέκου οι δύο χαφ, με τον Βαλμπουενά λίγο πιο μπροστά. Μασούρας-Μπιέλ οι δύο εξτρέμ και ο Μπακαμπού στην κορυφή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο ΑΡΗΣ πίεζε και τα έχανε για 45 λεπτά

Δεδομένων των συνθηκών οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο υπεροχής και κλασσικών ευκαιριών στην εστία του Τζολάκη, με φάση… από τα αποδυτήρια!

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ο Ετέμπο απείλησε με μακρινό σουτ στην κίνηση και ο Τζολάκης έδιωξε σε κόρνερ. Λίγα λεπτά αργότερα ο Γκαρθία πάτησε περιοχή αλλά η κεφαλιά του στη σέντρα του Νταρίντα ήταν άστοχη ενώ οι δύο φάσεις για highlights ανήκουν στον Γκρέι.

Ο Τζαμαϊκανός στο 34′ προσπάθησε να νικήσει τον Τζολάκη από δύσκολη θέση αλλά τη σταμάτησε με τα πόδια. Ακόμα πιο κλασσική ήταν η ευκαιρία του 31χρονου στις καθυστερήσεις, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να διώχνει ακόμα πιο δύσκολα την εκτέλεσή του σε πρώτο χρόνο μέσα από την περιοχή.

Τα ρίσκα που δεν αξιοποίησε ο Ολυμπιακός

Η τακτική του ΑΡΗ να πάρει αυτός τη μπάλα και τον πρώτο ρόλο στο γήπεδο είχε ως αποτέλεσμα να παρουσιάσει κάτι καλό επιθετικά και να βγάλει ενέργεια στο γήπεδο. Από την άλλη όμως πήρε ρίσκα και άφησε χώρους, έχοντας την τύχη με το μέρος του σε δύο περιπτώσεις. Πρώτα στο 26′ με τον Μαζικού να διώχνει σωτήρια πάνω στη γραμμή και στο 43′ ο Μπακαμπού από πλεονεκτική θέση δεν μετέτρεψε σε γκολ την μπαλιά του Βρουσάι στο τρανζίσιον.

Πολύ καλή στιγμή για τους “ερυθιρόλευκους” και στο 20′, με τον Κουέστα να διώχνει δύσκολα το σουτ του Βαλμπουενά στην κίνηση.

Φώναξε δίκαια για πέναλτι αλλά…

Στο 60′ έγινε το πιο μεγάλο λάθος του Ισταβν στο ματς, με τον ΑΡΗ να φωνάζει δίκαια για πέναλτι που δεν του δόθηκε.

Ο Ντόι βρήκε τη μπάλα και πήγε στο χέρι του Εμβιλά, αλλά διαιτητής και VAR αρνήθηκαν να δώσουν την παράβαση, για να ακολουθήσει λίγα λεπτά μετά μία πολύ καλή στιγμή του Πίρσμαν και τον Τζολάκη να λέει πάλι “όχι”.

Η μοιραία στιγμή του ΑΡΗ…

Και το ματς φτάνει στο 82ο λεπτό… Ο Γκρέι βγαίνει απέναντι από τον Τζολάκη, ο Ντοί τον τραβάει παρατεταμένα. Πέναλτι και κόκκινη από τον Ιστβαν, δίνοντας στον ΑΡΗ μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα και με παίκτη παραπάνω. Μία ευκαιρία που ο Γκρέι πέταξε στα σκουπίδια, με τον Τζολάκη να πέφτει σωστά στη δεξιά του γωνία και να αποκρούει την προσπάθεια του Τζαμαϊκανού.

Ο Ελ Αράμπι το τελείωσε.

Ο ΑΡΗΣ αποσυντονίστηκε, ψαχνόταν μετά το χαμένο πέναλτι και ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε ακόμα με παίκτη λιγότερο. Στο 88′ ο Ελ Αράμπι πλάσαρε σωστά απέναντι από τον Κουέστα και το 0-1 δεν άλλαξε ως το τέλος του αγώνα, που είχε έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο.