Ανατροπή με… χαρακτήρα και “τριάρα”!

Η νίκη και μάλιστα εύκολα ήταν το ζητούμενο για τον ΑΡΗ κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα. Και κάπως έτσι ήρθε με το τελικό 3-1, στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, άσχετα που έπαιξε πάλι με τη φωτιά από νωρίς.

Ο Λιάσος στο 8′ άνοιξε το σκορ σε μία από τις ελάχιστες φορές που εκτέθηκε η άμυνα του ΑΡΗ, ο οποίος δεν αγχώθηκε και μέχρι το ημίχρονο ανέτρεψε τα δεδομένα με τα γκολ των Νταρίντα (26′) και Γκαρσία (43′).

Ο Αργεντινός ήταν αυτός που δημιούργησε το γκολ του Τσέχου, με τον Καμάτσο να κάνει το ίδιο στο δικό του και σε εκείνο του Καμαρά στο 58′ με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 3-1.

Σε συνδυασμό με την ήττα του Βόλου ο ΑΡΗΣ πάει ως 5ος στη διαδικασία των πλέι οφ, όπου θέλει να “κλειδώσει” το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Οι τέσσερις αναμενόμενοι και η έκπληξη με Σιαμπάνη

Εμπακατά, Φαμπιάνο, Ντουκουρέ και Καμάτσο ήταν τα στάνταρ νέα πρόσωπα της ενδεκάδας, με την έκπληξη της τελευταίας στιγμής να ακούει στο όνομα του Μάριου Σιαμπάνη που πήρε τη θέση του Χουλιάν Κουέστα κάτω από τα δοκάρια.

Εμπακατά-Πίρσμαν οι πλάγιοι μπακ και ο Φαμπιάνο με τον Μπράμπετς στο κέντρο της άμυνας. Ντουκουρέ-Νταρίντα στα χαφ, με τον Πάλμα λίγο πιο μπροστά. Γκαρσία-Καμάτσο στις πλευρές και ο Καμαρά στην κορυφή της επίθεσης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Τρεις αλλαγές από τον Στάικο

Οι Ηπειρώτες ήρθαν με πολλά προβλήματα στη Θεσσαλονίκη αλλά η ενδεκάδα τους επηρεάζεται μόνο στα 3/11 και με επίκεντρο το κέντρο όπου οι Λιάσος και Μπιλμπάο πλαισίωσαν τον Ριένστρα.

Πίσω στην άμυνα ο Ραντού πήρε τη θέση του Πήλιου στα αριστερά. Ο Σόρια στα δεξιά και οι Εραμούσπε-Μπακαδήμας μπροστά από τον Τσιντώτα.

Τζίμας-Μέντες ήταν οι δύο εξτρέμ με τον Μπάλαν στην κορυφή της επίθεσης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δύο γκολ΄σε ένα λεπτό αλλά… του ΠΑΣ αυτό που μέτρησε

Στο 6′ ο… ζωηρός και πιεστικός ΑΡΗΣ πήρε το προβάδισμα με την κοντινή προβολή του Μπράμπετς από το φάουλ του Πάλμα, το οποίο ωστόσο ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ένα λεπτό αργότερα και συγκεκριμένα στην αμέσως επόμενη φάση ο ΠΑΣ εκμεταλλεύτηκε την κακή λειτουργία του ΑΡΗ ανασταλτικά και ο Λιάσος από κοντά “πάγωσε” το “Βικελίδης” με το 0-1.

Πίεσε, απείλησε… και το γύρισε!

Ο ΑΡΗΣ δεν άλλαξε την προσέγγιση του στο ματς. Αντιθέτως πίεσε παραπάνω, έβγαλε πολλούς παίκτες ανάμεσα στις γραμμές του ΠΑΣ που έστησε… τείχος έξω από την περιοχή του Τσιντώντα, ο οποίος στο 11′ σταμάτησε το μακρινό σουτ του Νταρίντα και στάθηκε τυχερός στην προσπάθεια του Φαμπιάνο στο 22′.

Ο ΑΡΗΣ εξαργύρωσε την υπεροχή του στο 26′, σκοράροντας στην πρώτη του τελική μέσα από την περιοχή του ΠΑΣ. Ο Ματέο έκανε ωραία προσπάθεια από τα δεξιά, “έσπασε” στον Νταρίντα για να ισοφαρίσει με σουτ στην κίνηση.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε πριν το ημίχρονο, με τον Γκαρσία από δημιουργός να γίνεται σκόρερ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά στο 43′ από τη σέντρα του Καμάτσο.

Ο Καμαρά του έδωσε ασφάλεια…

Ο Μαυριτανός βρήκε… επιτέλους το γκολ που έψαχνε τόσο επίμονα με την επιστροφή του στον ΑΡΗ και με τον Καμάτσιο να “ντύνεται” δημιουργός για δεύτερη φορά στο ματς.

Ο Πορτογάλος έβγαλε με κάθετη τον Καμαρά στον χώρο και αυτός πλάσαρε με ψυχραιμία από τον Τσιντώτα για το 3-1. Ο 28χρονος επιθετικός θα μπορούσε να σκοράρει σε ακόμα δύο περιπτώσεις, στο 66′ και στο 68′ αλλά το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος του αγώνα ο οποίος είχε ελάχιστα σημεία αναφοράς στο τελευταίο 20λεπτο και τον ΑΡΗ να διαχειρίζεται με ευκολία το προβάδισμά του.