Πιο…ξεφτίλες δεν γίνεται! (hls)

Η έκβαση του ΑΕΚ-ΑΡΗΣ φάνηκε… από το πρωί φάνηκε!

Η εξαίρεση των Πολωνών και ο ορισμός των Διαμαντόπουλου-Ευγγέλου έγινε για προφανείς λόγους και η Ένωση καρπώθηκε την παρουσία τους ώστε να φτάσει στη νίκη με 3-1 για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Stoiximan Super League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 36′ με το πέναλτι του Λιβάι αλλά ο Ιτούρμπε είχε απάντηση στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και έβαλε πολύ δύσκολα στην ομάδα του Αλμέιδα.

Στο 58′ ο ΑΡΗΣ ολοκλήρωσε την ανατροπή με το οριακό αλλά καθαρό γκολ του Καμάτσο, φάση στην οποία ο Ευαγγέλου έβαλε… δικές του γραμμές και το ακύρωσε σε ένα από τα πολλά διαιτητικά λάθη του αγώνα.

Μεγάλη ανοχή και πολλές χαρισμένες κάρτες, ένας Διαμαντόπουλος που… έψαχνε πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ σε κάθε φάση και ένας Τσούμπερ (82′ 90’+5′) που ήρθε από τον πάγκο για να σκοράρει δις και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα που αλλοιώθηκε ξεκάθαρα.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Πέντε αλλαγές… δεύτερου ρόλου

Ο Τερζής άλλαξε πέντε πρόσωπα στο αρχικό σχήμα και παίκτες που είναι καλύτεροι ανασταλτικά με στόχο να πάει σε παιχνίδι δεύτερου ρόλου και να χτυπήσει στον χώρο.

Σημείο αναφοράς ο Κουέστα που επέστρεψε κάτω από τα δοκάρια. Εμπακατά-Πίρσμαν ήταν στα άκρα της άμυνας και ο Φαμπιάνο με τον Μπράμπετς στα στόπερ.

Ο Νταμπό επέστρεψε στην ενδεκάδα και ήταν ο παρτενέρ του Ετέμπο, με τον Νταρίντα πιο μπροστά. Ιτούρμπε-Πάλμα στις πλευρές και ο Καμάτσο στην κορυφή

ΑΕΚ: Επέλεξε Σιμάνσκι τελικά ο Αλμέιδα

Το βασικό ερώτημα στην Ένωση ήταν τα χαφ, με τον Πινέα να μένει εκτός και τον Σιμάνσκι να παίρνει θέση δίπλα στον Γιόνσον.

Πίσω στην άμυνα ο Αθανασιάδης στο τέρμα. Ρότα-Χατζισαφί στα άκρα της άμυνας και ο Βίντα με τον Τζαβέλλα στα στόπερ. Γκατσίνοβιτς και Ελίανσον οι δύο εξτρέμ και ο Αραούχο πίσω από τον προωθημένο Λιβάι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μία ο ένας μία ο άλλος για 20 λεπτά

Η ΑΕΚ ήταν με τη μπάλα για περισσότερο ώρα στα πόδια της και πίεζε από το ξεκίνημα, όμως τόσο αυτή όσο και ο ΑΡΗΣ είχαν φάσεις στο πρώτο ισορροπημένο 20λεπτο του αγώνα.

Μόλις στο 2′ ο Αραούχο με κοντινή κεφαλιά ανάγκασε τον Κουέστα να απομακρύνει με δυσκολία. Στο 18′ φάση… καρμπόν, με τον Ελίανσον να σεντράρει και τον αρχηγό της Ένωσης να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η πρώτη καλή στιγμή του ΑΡΗ ήταν στο 5′ με την δύσκολη προσπάθεια του Καμάτσο από πλάγια θέση, με τον Νταρίντα στο 10′ να χάνει μεγάλη ευκαιρία από το ύψος του πέναλτι σουτάροντας με το κακό του πόδι από το τακουνάκι του Νταμπό.

Το πλήγμα με Μπράμπετς και το… χαζό πέναλτι του Ετέμπο

Από το 29′ ο ΑΡΗΣ έκανε την πρώτη του αλλαγή και μάλιστα αναγκαστικά, με τον Ενκουλού να περνάει αντί του Μπράμπετς. Ο Τσέχος συγκρούστηκε με τον Κουέστα λίγα λεπτά νωρίτερα και αποχώρησε με κλάμματα λόγω του πόνου στην πλάτη.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 35′ ο Ετέμπο έκανε ένα… χαζό πέναλτι πάνω στον Ελίανσον και ο Διαμαντόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα χωρίς δεύτερη σκέψη, από την οποία ο Λιβάι ευστόχησε για το 1-0 στο 36ο λεπτό.

Ριμπάουντ και… 1-1 ο Ιτούρμπε

Ο ΑΡΗΣ δεν παρέκκλινε του πλάνου του και συνέχισε με υπομονή στο ίδιο μοτίβο, βρίσκοντας το γκολ της ισοφάρισης στο καλύτερο δυνατό σημείο.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Πάλμα σημάδεψε το δοκάρι από μακρινή απόσταση. Ο Ιτούρμπε μάζεψε στην επαναφορά και εκτέλεσε σε πρώτο χρόνο σε κενή εστία για το 1-1 του πρώτου μέρους.

Ο Κουέστα τον κράτησε ξανά όρθιο

Η ΑΕΚ συνέχισε το παιχνίδι έντονης πίεσης στο μισό του ΑΡΗ και σε μία απότις λίγες καλές στιγμές της στο σετ παιχνίδι έχασε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία. Στο 55′ ο Λιβάι με κεφαλιά-πάσα έβγαλε τον Αραούχο σε θέση εκτέλεση αλλά ο Κουέστα επενέβη σωτήρια για ακόμη μία φορά.

Οριακό αλλά γκολ του Καμάτσο, το “έπνιξε” ο Ευαγγέλου (VAR)

Τρία λεπτά αργότερα ο ΑΡΗΣ αξιοποίησε μία από τις πολλές κινήσεις του Καμάτσο στον χώρο και συγκεκριμένα ο Νταμπο. Ο Πορτογάλος έγινε αποδέκτης μίας εξαιρετικής κάθετης του 30χρονου και “τσίμπησε” τη μπάλα πάνω από τον ΑΘανασιάδη για το 1-2! Ο Ευαγγέλου όμως έβαλε… τις δικές του γραμμές, αφού ο Καμάτσο καλύπτεται οριακά από το Βίντα, με το γκολ να ακυρώνεται.

Πέναλτι-ανακάλυψη του Διαμαντόπουλου, το έσωσε ο… Ευαγγέλου

Στο 68′ ο Διαμαντόπουλος… έδειξε τα δόντια του ανακαλύπτοντας πέναλτι σε χέρι του Ενκουλού και ενώ ήταν πεσμένος. Αυτός όμως που γλίτωσε τον ΑΡΗ ήταν ο… Ευαγγέλου αφού κάλεσε τον διαιτητή να δει στο VAR το φάουλ που έγινε υπέρ του Πάλμα στο ξεκίνημα της φάσης.

Λύγισε από τις στιγμές του Τσούμπερ και τις… χάρες του Διαμαντόπουλου

Ο ΑΡΗΣ στο 73′ απείλησε ξανά στον αέρα από φάουλ του Πάλμα και κεφαλιά του Νταμπό, η οποία ήταν και η τελευταία καλή στιγμή των φιλοξενούμενων πριν πιέσει παραπάνω η ΑΕΚ και κάνουν τη διαφορά τις αλλαγές της. Κυρίως ο Τσούμπερ.

Ο Ελβετός δεν νίκησε τον Κουέστα στο 79′ αλλά ήταν εύστοχος στο 82′ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων για να κάνει με δύο προσωπικά γκολ το τελικό 3-1 και ενώ ο Διαμαντόπουλος άφηνε ελεύθερα το ξύλο των παικτών της ΑΕΚ ώστε να κρατάει τη μπάλα στα πόδια της. Αποκορύφωμα του φάουλ του Πινέδα πάνω στον Καμάτσο, στο 76′, όπου φάνηκαν αρκετά οι προθέσεις του Έλληνα ρέφερι.