O Αγκάγιεφ το “καθάρισε” από νωρίς με… δικαιώματα από τον ΑΡΗ

Ένα ντέρμπι που τα είχε όλα… εκτός από τον ΑΡΗ νικητή.

Πέντε γκολ, μια κόκκινη και ένας διαιτητής που αλλοίωσε τη ροή του αγώνα συνθέτουν το σκηνικό του ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής των πλέι οφ στην Τούμπα ανάμεσα σε ΑΡΗ και ΠΑΟΚ, με τον τελευταίο να παίρνει τη νίκη με 3-2.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε στο 45′ με τον Καμαρά αλλά νωρίτερα στο 30′ υπάρχει πέναλτι πάνω στον Ματέο και κόκκινη στον Κουλιεράκη που δεν δίνεται λανθασμένα από τον Αγκάγιεφ, ο οποίος επίσης λανθασμένα αποβάλει τον Μαυριτανό στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη.

Ο ΠΑΟΚ σε έξι λεπτά ανέτρεπε το αρχικό προβάδισμα του ΑΡΗ με Τάισον (56′) και Σβαμπ (62′). Ο Νταρίντα ισοφάρισε προσωρινά στο 70′ με ΓΚΟΛΑΡΑ αλλά ο Ζίβκοβιτς στο 78′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Επιστροφή Ετέμπο… και τέλος (4-3-3)

Οι επιλογές του Τόλη Τερζή δεν είχαν εκπλήξεις, με τον Έλληνα τεχνικό να επαναφέρει τον Ετέμπο στα χαφ ενώ διατήρησε τον Γκαρσία στα εξτρέμ μαζί με τον Πάλμα, έχοντας τον Καμαρά στην κορυφή.

Τον Ετέμπο στο κέντρο πλαισίωσαν οι Νταμπό και Νταρίντα. Εμπακατά, Φαμπιάνο, Πίρσμαν και Μαζικού ήταν η τετράδα της άμυνας μπροστά από τον Χουλιάν Κουέστα.

ΠΑΟΚ: Ανακατατάξεις από τον Λουτσέσκου

Αλλαγές τακτικής αλλά και αναγκαστικές από τον Ρουμάνο τεχνικό, με άμυνα και επίθεση στο επίκεντρο.

Οσον αφορά τα μετόπισθεν άλλαξε το δίδυμο στα στόπερ με τον Κετζιόρα να μετατοπίζεται στο κέντρο της άμυνας και τον Κουλιεράκη δίπλα του. Ο Σάστρε στα δεξιά και ο Ράφα Σοάρες στα αριστερά, με τον Κοτάρτσκι στο τέρμα.

Σβαμπ και Ντάντας ήταν στα χαφ, με τον Κωνσταντέλια λίγο πιο μπροστά. Ζίβκοβιτς-Τάισον στα εξτρέμ και ο Μπράντον στην κορυφή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μισή ώρα προβλημάτισε

Κάτι από Ολυμπιακό θύμισε το ξεκίνημα του ΑΡΗ στην Τούμπα, διευρύνοντας το κακό του διάστημα για περίπου ένα μισάωρο που τα… χρειάστηκε.

Οι “κιτρινόμαυροι” δεν είχαν απαντήσεις στις συχνές πλαγιοκοπήσεις του ΠΑΟΚ με τις οποίες δημιούργησε… αναταραχές αλλά λίγες ουσιαστικές στιγμές στην περιοχή του Κουέστα.

Ντάντας (6′) και Σβαμπ (8′) τέσταραν την ετοιμότητα του Ισπανού, με τους γηπεδούχους να έχουν ακόμα 2-3 καλές προϋποθέσεις σε αντίθεση με τον ΑΡΗ που το μόνο που είχε να επιδείξει ως το 30′ ήταν μία καλή κεφαλιά του Ματέο στο 17′.

Μαρς-πέναλτι… αγνοείται

Στο 30′ υπάρχει η πρώτη επίμαχη φάση του ματς και αλλοίωση της ροής του αγώνα από τον Αγκάγιεφ με το καθαρό πέναλτι που δεν δίνει υπέρ του ΑΡΗ.

Ο Ματέο βγήκε τετ α τετ με τον Κοτάρσκι και ο Κουλειράκης τον ανατρέπει καθαρά, ξεσηκώνοντας τον πάγκο του ΑΡΗ που διαμαρτυρήθηκε έντονα αλλά… μάταια, σε μία φάση που έπρεπε να αποβληθεί ο αμυντικός του ΠΑΟΚ.

Ισορρόπησε, έλεγξε και σκόραρε!

Εκείνο το επίμαχο χρονικό σημείο έμελλε να αποτελέσει την αρχή της αντεπίθεσης του ΑΡΗ. Περισσότερη πίεση και καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας βοήθησαν τους “κιτρινόμαυρους” να αλλάξουν εικόνα κυρίως επιθετικά, απειλώντας στο 35′ με το εξαιρετικό φάουλ του Πάλμα και στο 37′ με την προσπάθεια του Πίρσμαν.

Στο 45′ ο Κουλιεράκης κάνει τραγικό λάθος, ο Ματέο κλέβει και… σερβίρει έτοιμο γκολ στον Καμαρά που δεν αστόχησε απέναντι στον Κοτάρσκι για το 0-1 του πρώτου μέρους…

Αυτή τη φορά το πλήρωσε

Δεύτερο ημίχρονο σαν το πρώτο για τον ΑΡΗ με κακό ξεκίνημα, αρκετά λάθη που έδωσαν επιπλέον κατοχές για τον ΠΑΟΚ που ήδη πίεζε και μέσα σε έξι λεπτά έκανε ολική ανατροπή.

Αρχικά στο 56′ ο Τάισον χώθηκε στην περιοχή του ΑΡΗ και από κοντά έφερε το ματς στα ίσια, με τον Σβαμπ έξι λεπτά αργότερα να ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το 2-1 μετά το πέναλτι του.

Ο Νταρίντα απάντησε με ΓΚΟΛΑΡΑ!

Ο ΑΡΗΣ βρέθηκε σε μία κατάσταση που έπρεπε να απαντήσει. Ο Τερζής πέρασε Καμάτσο-Ιτούρμπε για να δώσει ενέργεια στην επίθεσή του αλλά η λύση ήρθε από τον Νταρίντα!

Ο Τσέχος έπιασε τρομερό αριστερό από απόσταση, με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να βρίσκει δίχτυα για το 2-2.

Φάση ατυχίας τον πλήγωσε – Ανύπαρκτη αποβολή για Καμαρά

Δυστυχώς μία στιγμή περισσότερο ατυχίας και λιγότερο αδράνειας πλήγωσε τον ΑΡΗ πάνω που έβγαλε πάλι αντίδραση.

Σε μία από τις επιθέσεις του ΠΑΟΚ, στο 78′ συγκεκριμένα, ο Ζίβκοβιτς βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και στάθηκε τυχερός με τη μπάλα να βρίσκει στο κεφάλι του Πίρσμαν, αλλάζοντας πορεία και μπερδεύοντας τον Κουέστα για το τελικό 3-2.

Πριν το τελικό σφύριγμα ο Αγκάγιεφ ήταν πάλι αρνητικός πρωταγωνιστής αποβάλλοντας άδικα τον Καμαρά με δεύτερη κίτρινη, παραβλέποντας τις στοχευμένες προκλήσεις των παικτών  του ΠΑΟΚ προς τον Μαυριτανό.

Τα στοιχεία του αγώνα

Διαιτητής: Αλίγια Αγκάγιεφ (Αζερμπαϊτζαν)

Βοηθοί: Ζέινελ Ζεϊνέλοφ (Αζερμπαϊτζάν), Ακίφ Εμιρέλι (Αζερμπαϊτζάν)

4ος: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

VAR: Καμάλ Ουμουντλού (Αζερμπαϊτζάν)

Βοηθός VAR: Θεόφιλος Μωυσιάδης (Ηπείρου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:  64′ Σβαμπ, 64′ Μπράντον, 73′ Σάστρε79′ Ζίβκοβιτς/64′ , 90’+3′ Καμαρά, 73′ Μαζικού

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90’+3′ Καμαρά

ΓΚΟΛ: 56′ Τάισον, 62′ Σβαμπ (πεν.), 78′ Ζίβκοβιτς/45′ Καμαρά, 70′ Νταρίντα

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι – Σάστρε Κετζιόρα Κουλιεράκης Ράφα Σοάρες – Σβαμπ (87′ Φ. Σοάρες) Ντάντας- Α. Ζίβκοβιτς Κωνσταντέλιας Τάισον (68′ Καντουρί) – Μπράντον (80′ Ολιβέιρα)

ΑΡΗΣ (Τόλης Τερζής): Κουέστα – Εμπακατά Φαμπιάνο Πίρσμαν Μαζικού – Ετέμπο Νταμπό (84′ Ρουπ) Νταρίντα – Γκαρσία (67′ Ιτούρμπε) Πάλμα (67′ Καμάτσο) Καμαρά.

Φωτορεπορτάζ: Motion Team

ALLABOUTARIS TV! ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΙΣ 20:00 ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΟΥ ALLABOUTARIS.GR ΣΤΟ YOUTUBE!