Νίκη ουσίας με… Μπράμπετς!

Δίχως να εντυπωσιάσει με την εμφάνιση του και με τον Γιάκουμπ Μπράμπετς να πετυχαίνει το “χρυσό” γκολ του τριπόντου, ο ΑΡΗΣ πέρασε (0-1) από την έδρα της Λαμίας.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Σημείο αναφοράς ο… πρωτάρης Ματίγια (4-2-3-1)

Μετά από μόλις 18 λεπτά συμμετοχής, ο Ισπανός πήρε για πρώτη φορά φανέλα βασικού στο πρωτάθλημα, έχοντας για παρτενέρ τον Τζέγκο και τον Εντιαγέ εκτός ενδεκάδας στην οποία επανήλθαν άλλα τέσσερα πρόσωπα.

Κουέστα στο τέρμα, Σούντγκρεν-Γκάνεα στα πλάγια μπακ και ο φαμπιάνο νέο πρόσωπο στα στόπερ δίπλα στον Μπράμπετς.

Στα χαφ ο Τζέγκο έμεινε σταθερός και τη θέση του Σάσα πήρε ο Ματίγια.

ΛΑΜΙΑ: Δύο νέα πρόσωπα ο Γρηγορίοιυ (4-2-3-1)

Ο προπονητής της Λαμίας δεν… πείραξε πολύ την ενδεκάδα του “διπλού” στη Νίκαια, προχωρώντας μονάχα σε δύο διαφοροποιήσεις με Σκόνδρα και Μπεχαράνο.

Γκαραβέλης στο τέρμα, με τους Γκόλεμιτς-Αντέτζο μπροστά του στα στόπερ και τους Σκόνδρα-Μαρτίνεθ στα άκρα της άμυνας. Ο Μπεχαράνο με τον Νούνιες ήταν οι κεντρικοί χαφ. Λίγο πιο μπροστά ο Τιρόνε, με τους Μανούσο-Ρόμανιτς στα πλάγια και τον Καραμάνο μοναδικό προωθημένο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μία σου και μία μου…

Από μία καλή στιγμή για τις δύο ομάδες στο πρώτο 20λεπτο του ματς. Πρώτα ο ΑΡΗΣ με τη σεντερφορίσια κεφαλιά του Μπερτόγλιο στο 7′ -λίγο άουτ- και στο 18′ ο Μανούσος τον οποίο σταμάτησε ο Κουέστα, στη μοναδική στιγμή που οι γηπεδούχοι βρήκαν εκτεθειμένη την άμυνα των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος.

Με τις φάσεις και τον ρυθμό μέχρι το 20′, οι οιωνοί για την εξέλιξη του αγώνα ήταν καλοί. Ο ΑΡΗΣ ήταν η δραστήρια ομάδα επιθετικά, πίεζε κατά διαστήματα αλλά δεν πέτυχε κάτι παραπάνω από υποψίες φάσεων, με εξαίρεση το ευθύβολο σουτ υου Γκάνεα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Ελευθεριάδης μπήκε και… βγήκε

Στο 14′ ο Ελευθεριάδης μπήκε στο γήπεδο αντί του τραυματία Ρόμανιτς αλλά δεν πρόλαβε να βγάλει ούτε το ημίχρονο. Στο 37′ ο εξτρέμ των γηπεδούχων σήκωσε δολοφονικά το πόδι του και βρήκε τον Σούντγκρεν στο πρόσωπο, με τον Κουμπαράκη να βγάζει κόκκινη δίχως δεύτερη σκέψη και τη Λαμία να μένει με δέκα!

Άμεσα, ο ρυθμός ανέβηκε από πλευράς “Κιτρινόμαυρων” και πήγαν στο ημίχρονο προσθέτοντας αρκετή πίεση στους αντιπάλους τους.

Σημείωσε το γρήγορο γκολ που ήθελε

Σχεδόν με τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΡΗΣ βρήκε το γκολ που έψαχνε. Μόλις στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Γιάκουμπ Μπράμπετς σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους σε μια εκτέλεση κόρνερ συστημένη από τον Μπρούνο Γκάμα για το κεφάλι του Τσέχου στόπερ. Αυτό ήταν και το πρώτο του με την φανέλα των “Κιτρινόμαυρων”, προσφέροντας στον ΑΡΗ γκολ από στατική φάση.

Λάθη στο κέντρο, δοκάρι για την Λαμία!

Λίγο μετά την επίτευξη του τέρματος και παρότι ο ΑΡΗΣ είχε αριθμητικό πλεονέκτημα, μια σειρά από λάθη έγιναν στον χώρο του κέντρου με τους παίκτες του Άκη Μάντζιου να μην συγκρατούν τη μπάλα, κάτι που θα προσέφερε ηρεμία στο παιχνίδι τους.

Ένα λάθος του Ματίγια στον χώρο του κέντρου, οδήγησε τον Νούνιες έξω από την περιοχή. Ο μέσος της Λαμίας επιχείρησε ένα συρτό σουτ το οποίο σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Κουέστα (61′). Από το δοκάρι του Ισπανού κίπερ, η μπάλα κατέληξε στη πλάτη του και έπειτα στα πόδια του Καραμάνου που αστόχησε εξ επαφής.

Ο Γκάμα είχε την ευκαιρία να “τελειώσει” το παιχνίδι

Ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός του ΑΡΗ είχε την ευκαιρία από δημιουργός να γίνει εκτελεστής. Ο Ματέο Γκαρσία με πάτημα της μπάλας, έδωσε στον έμπειρο Πορτογάλο, μέσα στη μικρή περιοχή της Λαμίας. Ο Γκαραβέλης με φοβερή εκτίναξη, βρήκε όσο έπρεπε τη μπάλα και την έστειλε σε κόρνερ, στερώντας από τους “Κιτρινόμαυρους” την ευκαιρία να τελειώσουν το παιχνίδι.

Αλλαγές προσώπων και διαχείριση του αποτελέσματος

Στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης, οι Μπαντού Εντιαγέ και Χουάν Μανουέλ Ιτούρμπε πέρασαν στις θέσεις των Χαβιέ Ματίγια και Μπρούνο Γκάμα αντίστοιχα. Ο σχηματισμός δεν άλλαξε, με τα νέα πρόσωπα να δίνουν ενέργεια και κράτημα της μπάλας. Ως το τέλος της αναμέτρησης, η Λαμία δεν απείλησε τον ΑΡΗ, ο οποίος έφτασε στην 3η φετινή νίκη του.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κουμπαράκης (Κυκλάδων)

ΒΟΗΘΟΙ:  Σακκάς (Θεσσαλίας), Μαυρουδής (Ηρακλείου)

4ος: 4ος: Γκάμαρης (Αθηνών)

VAR: Φωτιάς (Πέλλας)

AVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 29′ Μπεχάρανο, 64′ Τζανδάρης/41′ Ματίγια, 88′ Μπερτόγλιο,

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 37′ Ελευθεριάδης/-

ΓΚΟΛ: -/50′ Μπράμπετς

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου):  Γκαραβέλης, Αντέτζο, Γκόλεμιτς, Σκόνδρας (80′ Βύντρα), Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο (58′ Σαραμαντάς)_, Νούνιες, Μανούσος (58′ Αραμπούλι), Τιρόνε (58′ Τζανδάρης), Καραμάνος, Ρόμανιτς (14΄Ελευθεριάδης)

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Ματίγια (74′ Εντιαγέ), Τζέγκο, Μαντσίνι (59′ Ματέο), Μπερτόγλιο (92′ Μάνος), Γκάμα (74΄Ιτούρμπε), Καμαρά

ALLABOUTARIS TV! ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΙΣ 20:00 ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΟΥ ALLABOUTARIS.GR ΣΤΟ YOUTUBE!