Το έκανε πολύ δύσκολο και… τα ρέστα του στο “Βικελίδης”!

Ο ΑΡΗΣ τα έχανε, η Αστάνα τα έβαζε και έτσι ήρθε η ήττα με 2-0 για τους “κιτρινόμαυρους” στο Καζακστάν, για το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Το πρώτο ημίχρονο είχε έναν ανώτερο ΑΡΗ, με τεράστιες χαμένες ευκαιρίες και μία συνολική αδράνεια Γκάνεα, χαφ και Ντένις για το 1-0 του Τομάσοβ.

Στο δεύτερο η Αστάνα διαχειρίστηκε αυτό το σκορ, περίμενε απέναντι στον πιεστικό αλλά ανούσιο ΑΡΗ και στο 75′ ο Τομάσοβ πήρε ακόμη ένα… δώρο της άμυνας για το 2-0.

Το σκορ αυτό βάζει πολύ δύσκολα στην ομάδα του Μάντζιου εν όψει του δεύτερου αγώνα στο “Κλεάνθης Βικελίδης”. Σε ένα γεμάτο γήπεδο όμως και κόντρα σε μία Αστάνα που ναι μεν είναι πιο έτοιμη αλλά όχι φόβητρο, η ανατροπή δεν είναι ακατόρθωτη για τον ΑΡΗ.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ

Πρόβλημα με Σούντγκρεν, “μέσα” ο Γκάνεα

Ο Άκης Μάντζίος είχε προαναγγείλει μία πιθανή αλλαγή και αυτή ήταν εν τέλει του Ντάνιελ Σούντγκρεν. Ο Σουηδός έμεινε εκτός λόγω ίωσης και ο Γκάνεα πήρε τη θέση του, με τον Σάκιτς νε μετατοπίζεται στο δεξί άκρο της άμυνας. Ο Δεληζήσης με τον Μπεναλουάν ήταν οι δύο στόπερ μπροστά στον Ντένις.

Στη μεσαία γραμμή ο Λούκας Σάσα ξεκίνησε δίπλα στον Χαβιέ Ματίγια, με τον Μπερτόγλιο λίγο πιο μπροστά. Γκάμα-Γκαρσία στις πτέρυγες και ο Μαντσίνι στην κορυφή της επίθεσης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

1-1… οι ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο

Στο 6′ ο Μαντσίνι έκλεψε μέσα στην περιοχή της Αστάνα και “έσπασε” στο Μπερτόγλιο, χάνοντας από κοντά τεράστια ευκαιρία εξ επαφής και τον Νεπογκόντοφ να σταματάει το σουτ.

Ο Τομάοσβ επιβεβαίωσε τέσσερα λεπτά αργότερα πόσο επικίνδυνος μπορεί να γίνει, βγαίνοντας σε τετ α τετ από λάθος του Γκάνεα, αλλά ο Ντένις επέσε και απομάκρυνε σωτήρια.

Αλλαγή ρόλων, πεσμένος ρυθμός και… γκολ από το πουθενά η Αστάνα

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ με την Αστάνα… αντάλλαζαν τον πρώτο ρόλο, έχοντας λίγο ο ένας την κατοχή και λίγο ο άλλος. Κανένας όμως δεν απειλούσε και ο ρυθμός σταδιακά έπεφτε. Για αυτό και το 1-0 των Καζάκων ήρθε από το πουθενά.

Ο Τομάσοβ είδε τη μπάλα να του στρώνεται έξω από την περιοχή και έπιασε το φαλτσαριστό αριστερό που κατέληξε στα δίχτυα του Ντένις στο 24′. Γκολ στο οποίο υπάρχει λάθος βηματισμός του τερματοφύλακα αλλά και ολιγωρία της άμυνας.

Αύξησε την πίεση ο ΑΡΗΣ αλλά τα έχανε μόνος του!

Το ζήτημα για τον ΑΡΗ ήταν το καθαρό μυαλό μετά το γκολ των γηπεδούχων, το οποίο είχε και τον βοήθησε να απειλήσει. Οχι όμως και να σκοράρει.

Οι “κιτρινόμαυροι” πίεσαν παραπάνω στο αμυντικό τρίτο της Αστάνα και μέσα σε δύο λεπτά σπατάλησαν δύο τεράστιες στιγμές. Πρώτα στο 30′, με τον Μαντσίνι να δίνει πάρε-βάλε παράλληλα στον Ματέο και τον τελευταίο να μην προλαβαίνει τη μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα ο ΑΡΗΣ έκλεψε ψηλά, βγήκε απέναντι στην εστία αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στον τερματοφύλακα.

Η Αστάνα “ισοφάρισε” τις ευκαιρίες

Ο Κουάτ ήταν ο πρωταγωνιστής στην τρίτη καλή στιγμή της Αστάνα στο ματς, όταν βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι αλλά ευτυχώς το αμαρκαριστό σουτ ήταν εκτός εστίας του Ντένις. Φάση που έγινε με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 50′ , λίγο μετά την είσοδο του Μπρούνο αντί του Ματέο Γκαρσία.

Πίεζε ο ΑΡΗΣ, περίμενε η Αστάνα

Μέχρι το 55′ κράτησε η εικόνα ελέγχου του αγώνα από την Αστάνα, αφού συνειδήτα “τραβήχτηκε” πίσω και περίμενε για τον χώρο που θα της έδινε ο ΑΡΗΣ. Οπως κι έγινε

Οι γηπεδούχοι μαζεύτηκαν έξω από την περιοχή τους και ενώ οι “κιτρινόμαυροι” πίεζαν αρκετά αλλά δίχως να απειλούν για να φτάσουν στην ισοφάριση.

Χαρακτηριστική αδράνεια της άμυνας, πάλι γκολ ο Τομάσοβ

Η λειτουργία στα στόπερ, με Μπεναλουάν-Δεληζήση, είναι ένα ζήτημα για τον ΑΡΗ. Δεν το πλήρωσε στο πρώτο γκολ αλλά του κόστισε στο δεύτερο της Αστάνα, στο 75′.

Ο Τομάσοβ σύγκλινε πάλι προς τα μέσα, έφυγε στην πλάτη του Δεληζήση και με κεφαλιά διπλασίασε τόσο τα δικά του γκολ όσο και της ομάδας του, διαμορφώντας μία ακόμη πιο δύσκολη κατάσταση για τους “κιτρινόμαυρους”.

Ρίσκαρε ο Μάντζιος

Πριν το 2-0 ο προπονητής του ΑΡΗ είχε περάσει τους Μπρούνο και Μήτρογλου για να αλλάξει την εικόνα επιθετικά. Αυτό δεν έγινε, έτσι ήρθαν κι άλλοι από τον πάγκο και συγκεκριμένα οι Χαΐροβιτς και Τζέγκο, με τις… ανατρεπτικές αλλαγές των Σάκιτς και Δεληζήση. Τίποτα δεν άλλαξε όμως μέχρι το τέλος του ματς, με το 2-0 να δημιουργεί ένα δύσκολο σκηνικό για τον ΑΡΗ στη Θεσσαλονίκη την επόμενη εβδομάδα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:  Μπάστιαν Ντάνκερτ (Γερμανία)

ΒΟΗΘΟΙ: Μαρκ Μπος (Γερμανία) και Ρενέ Ρόντε (Γερμανία)

4ος: Τομπάιας Ράιχελ (Γερμανία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 27′, 75΄ Σιμούνοβιτς/4′ Μπεναλουάν, 85′ Ματίγια

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 75΄’ Σιμούνοβιτς

ΓΚΟΛ: 24′ , 70′ Τομάοσβ/-

ΑΣΤΑΝΑ (Αντρέι Τιχόνοφ): Νεπογκόντοφ, Ρουκάβινα, Μπεϊσεμπέκοφ, Μπίτρι, Σιμούνοβιτς, Εμπόνγκ, Κουάτ (85′ Γκουρμάν), Τσουπέρκα, Τομάσοφ, Μπαρσεγκιάν, Εουζένιο (78′ Τομάσεβιτς)

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σάκιτς (77′ Χαΐροβιτς), Μπεναλουάν, Δεληζήσης (77′ Τζέγκο), Γκάνεα, Ματίγια, Σάσα, Μπερτόγλιο, Γκαρσία (46′ Γκαρσία), Γκάμα (62′ Μήτρογλου), Μαντσίνι (87′ Μάνος)