Μπέτις: Επέστρεψε στις νίκες κόντρα στην Αλμερία και ξαναπάτησε τετράδα!

Επιστροφή στις νίκες μετά από δύο διαδοχικές ανεπιτυχείς προσπάθειες στη La Liga για την Μπέτις, η οποία επικράτησε 3-1 της Αλμερία στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», ανεβαίνοντας ξανά στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας!

Σαφώς ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης οι Ανδαλουσιανοί, είχαν συντριπτικά ποσοστά κατοχής και ευτύχισαν να προηγηθούν στο 26′, μετά από ιδανική σέντρα του Μορένο και σουτ στην κίνηση του Γουίλιαμ Καρβάλιο.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν την ομάδα του Πελεγκερίνι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Τουρέ να πλασάρει σωστά τον Σίλβα, πριν οι γηπεδούχοι πάρουν εκ νέου το προβάδισμα στο 66′, μετά από αντεπίθεση και τελείωμα του Ιγκλέσιας. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Καρβάλιο στο 71′, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην βραδιά.

Επιστροφή στις νίκες και για την Εσπανιόλ, η οποία επιβλήθηκε με 1-0 της Βαγιαδολίδ στο στάδιο «RCDE» της Βαρκελώνης. Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, ο Χοσέλου σκόραρε το νικητήριο γκολ για τους γηπεδούχους στο 78′, μετά από ασίστ του Μπράιαν Ολιβάν.