Νίκη-ανάσα για την Γκόμελ με… Αντεόλα

Με ένα γκολ του Νιγηριανού επιθετικού Ρεϊμόντ Αντεόλα στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης, η Γκόμελ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ντιναμό Μπρεστ, επικρατώντας με σκορ 1-0.

Η αντίπαλος του ΑΡΗ παρατάχθηκε με σχηματισμό 4-1-4-1, είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν καλύτερη από τον αντίπαλό της. Πάντως δυσκολεύτηκε αρκετά στην τελική προσπάθεια και σπατάλησε τις ευκαιρίες που της δόθηκαν. Όλες εκτός από μία…

Εκείνη του 66ου λεπτού, όταν έπειτα από γύρισμα από τα δεξιά, ο Αλεξίεβιτς “πάτησε” για τον Αντεόλα, ο οποίος από κοντά σημείωσε το γκολ της νίκης για την Γκόμελ.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Γκόμελ στο πρωτάθλημα, έπειτα από δύο μήνες. Στις 17 Απριλίου, όταν και είχε επικρατήσει 3-1 της Ντνιεπρ Μογκίλεφ.

Η σύνθεση της αντιπάλου του ΑΡΗ στο Europa Conference League: Σαντόφσκι, Πάντια, Μάτβεϊτσικ, Σόκολ, Κουτσίνσκι, Κόστροφ, Ποταπένκο, Μπάγκα (58’ Σόπβελ), Αλεκσίεβιτς, Αντεόλα (84’ Ερμάκοβιτς), Μάκας (65’ Γκογκολασβίλι).