Νίκη με ανατροπή για την Ίντερ

Οι Nerazzurri βρέθηκαν ακόμα και 7οι στη… live βαθμολογία όταν η Λάτσιο προηγήθηκε, όμως το φινάλε τους βρήκε να πανηγυρίζουν μια τεράστια νίκη. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι πήρε δύο γκολ από τον Λαουτάρο Μαρτίνες που ήρθε από τον πάγκο και ένα τρίποντο με 3-1 που τους φέρνει μαζί με Μίλαν και Ρόμα σε μια αδιανόητη μάχη για την 4η θέση. Μπλέκει πλέον και η Λάτσιο από την οποία οι 3 ομάδες απέχουν 4 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι είχαν κατοχή στο πρώτο κομμάτι του ματς όμως απειλούσαν μόνο με μακρινά σουτ όπως αυτά των Μπρόζοβιτς (4’) και Μχιταριάν (22’), ενώ ο τελευταίος είδε γκολ του να του ακυρώνεται (30’) για οφσάιντ μέσω VAR. Τρία λεπτά μετά, ήρθε η… καταστροφή για την Ιντερ. Ο Ατσέρμπι έχασε την μπάλα ως τελευταίος παίκτης, ο Φελίπε Αντερσον πήρε και συνδυάστηκε με Ιμόμπιλε και Λουίς Αλμπέρτο και τελείωσε ο ίδιος τη φάση με διαγώνιο σουτ το 0-1. Στο φινάλε του πρώτου μέρους οι Μιλανέζοι πίεσαν πολύ και έχασαν ευκαιρίες με Μχιταριάν (37’) και Μπαρέλα (40’), ενώ στις καθυστερήσεις από νέα γκάφα του Ατσέρμπι η Λάτσιο έφτασε κοντά στο 0-2, αλλά ο Ονάνα έβαλε stop στον Ιμόμπιλε και ο Φελίπε Αντερσον σούταρε ψηλά.