Νίκη με Παυλίδη για Άλκμααρ, ξανά στο -2 από την κορυφή

Όσο ζει, ελπίζει η Άλκμααρ, που επικράτησε 2-1 της Καμπούρ εντός έδρας και μείωσε εκ νέου τη διαφορά από την πρωτοπόρο της Eredivisie, Φέγενορντ, στους δύο βαθμούς – με ματς περισσότερο.
Το σκορ άνοιξε ο Βαγγέλης Παυλίδης στο 40ο λεπτό, με τον Γκους να διπλασιάζει τα τέρματα της ΑΖ στο 73’. Στο 85ο λεπτό, ο Γιόνσεν μείωσε στο τελικό 2-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Βαθιά ανάσα πήρε η Χρόνινχεν, που επικράτησε 3-0 (13’ Χοβ, 50’ Πέπι, 66’ Φαν Χέλντερεν) της Εξέλσιορ, ενώ η Βάαλβαϊκ έκανε εντυπωσιακή ανατροπή και διέλυσε με 4-1 (61’, 90+4’ Γιόζεφζον, 75’ Λέλιφελντ, 77’ Ουκιλί – 35’ Φαν Χόιντονκ) τη Χέρενφεϊν εκτός έδρας.
Τέλος, η Ναϊμέγκεν νίκησε 3-0 (58’ Μάρκεθ, 66’ Ντιματά, 90+1’ Μάρκες) τη Φόλενταμ.