Ντουκουρέ: Η υπερπροσπάθεια και το 90λεπτο σημείο αναφοράς…

Ανάμεσα στις χθεσινές αλλαγές της αρχικής ενδεκάδας του ΑΡΗ υπήρχε και ένα όνομα που λίγοι περίμεναν να δουν.

Ο Σεΐκ Ντουκουρέ επανήλθε στο βασικό σχήμα της ομάδας και αποτέλεσε σημείο αναφοράς, με δεδομένο ότι αυτό είχε να συμβεί τέσσερις ολόκληρους μήνες και από το ματς της 11ης Σεπτεβρίου μέσα στην Τρίπολη.

Ο Ιβοριανός επιστρατεύτηκε από τον Άλαν Πάρντιου ώστε να δοθούν ανάσες σε βασικούς παίκτες και με την προοπτική να αγωνιστεί 60′-70′  λεπτά. Οση δηλαδή επιτρέπει η κατάστασή του.

Παρόλα αυτά, με τη νίκη να έχει “καθαρίσει” από το 60′ ο Πάρντιου αποφάσισε να… καταχραστεί λίγο τον Αφρικανό και να τον αφήσει να βγάλει όλο το 90λεπτο, από τη στιγμή κιόλας που ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει και όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί.

Ο Ντουκουρέ “έβγαλε” όλο τον αγώνα και μάλιστα ήταν το πρώτο του 90λεπτό από τις 4 Σεπτεμβρίου και το εντός έδρας ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟΚ, κάνοντας σε γενικές γραμμές ένα καλό παιχνίδι και με σταθερή απόδοση.