Οι… πιτσιρικάδες της Ντόρτμουντ την οδήγησαν το «διπλό» επί της Φράιμπουργκ

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ κάθε χρόνο εμφανίζει και νέους πιτσιρικάδες, οι οποίοι ενηλικιώνονται ποδοσφαιρικά και περνούν στο επόμενο επίπεδο.

Η Φράιμπουργκ κατάφερε με κεφαλιά του Γκρέγκοριτς να ανοίξει το σκορ (35’) και μέχρι να βγει το ημίχρονο είχε ακόμα δύο καλές στιγμές με Γκρίφο και Ζάλαϊ για να πάρει ισχυρό προβάδισμα νίκης.

Ο Τέρζιτς για να αντιδράσει έβαλε μέσα τους μικρούς. Ο Τζέιμι Μπάινο-Γκίτενς, τον οποίο η Ντόρτμουντ άρπαξε στα 16 του από τις ακαδημίες της Μάντσεστερ Σίτι, με ένα δυνατό σουτ που πήρε μέσα τα χέρια του τερματοφύλακα, πέτυχε το πρώτο επαγγελματικό γκολ της καριέρας του (77’, 1-1) κι άλλαξε το μομέντουμ.

Ο Μουκοκό εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας και έκανε το 1-2 επτά λεπτά αργότερα, ενώ απέναντι σε μία πελαγωμένη Φράιμπουργκ, ο Βολφ έγραψε το τελικό 1-3 (88’).