Ο Βαιντάλντουμ… έσωσε την Παρί μέσα στην έδρα της Λανς

Φλέρταρε με τη δεύτερη φετινή της ήττα στη Ligue 1 η Παρί Σεν Ζερμέν αλλά… την έσωσε ο Τζίνι Βαϊνάλντουμ!

Ο Ολλανδός μέσος ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο εκτός έδρας ματς με τη Λανς με κεφαλιά στις καθυστερήσεις, με τους γηπεδούχους να έχουν πάρει το προβάδισμα χάρη σε σουτ του Φοφανά και… τσαφ του Νάβας στο 62′.

Οι Παριζιάνοι άνοιξαν έτσι τη διαφορά από τη 2η θέση στους 12 βαθμούς, χάρη στην εντός έδρας ήττα της Μαρσέιγ με 2-1 από την Μπρεστ, νωρίτερα.

Οι Μασσαλοί προηγήθηκαν με τον Ζέρσον στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο οι Φεβρ (53’ πέν.) και Ονορά (70’) ανέτρεψαν τα δεδομένα, με τους νικητές να ανεβαίνουν στην 6η θέση της βαθμολογίας. Έφτασαν μάλιστα τις έξι συνεχόμενες νίκες, το καλύτερό τους σερί στη μεγάλη κατηγορία!

Τέλος, η Λιλ επιβλήθηκε δύσκολα, 2-1 (48’ Ντέιβιντ, 85’ αυτ. Ζιροντόν – 6’ Ντινγκομέ) της Τρουά στο «Πιερ Μορουά» και ισοβαθμεί με την Σταντ.