Ο Γκιρασί επανέφερε την Ντόρτμουντ στο δρόμο των επιτυχιών

Επιστροφή στις νίκες για την Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί υποδέχτηκαν την Ζανκτ Πάουλι του Μανώλη Σάλιακα (βασικός, έγινε αλλαγή στο 82ο λεπτό) και είχαν ως μονόδρομο τη νίκη, έπειτα από την ήττα τους στο πρωτάθλημα από την Ουνιόν αλλά και ενόψει του δύσκολου αγώνα που ακολουθεί με την Ρεάλ στο Champions League, και την κατέκτησαν με περιπετειώδη τρόπο για την 7η αγωνιστική της Bundesliga.

Το πρώτο μέρος βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο αλλά χρειάστηκε μία εξαιρετική ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Μπενσεμπαϊνί για να ανοίξουν το σκορ στο 43′, με το δεύτερο μέρος να τους βρίσκει να είναι κατά κράτος ανώτεροι και να δημιουργουν πολλές ευκαιρίες αλλά να δέχονται ψυχρολουσία στο 78ο λεπτό.

Τότε που οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα και έκαναν το 1-1 με έναν ασύλληπτο δεξί κεραυνό εκτός περιοχής του Σμιθ, με τους κιτρινόμαυρους να βρίσκουν όμως τα ψυχικά αποθέματα και να γράφουν το 2-1 με κεφαλιά του δεινού σκόρερ τους, Γκιρασί (από σέντρα του Γκίτενς) για να αρπάξουν ένα πολύτιμο τρίποντο και να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή.

Σημειώνεται πως η Ντόρτμουντ συνέχισε την σούπερ ευνοϊκή παράδοση που διατηρεί όταν φιλοξενεί την Ζανκτ Πάουλι, μετρώντας πλέον 8 νίκες και 3 ισοπαλίες.

• ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Ρίερσον, Άντον, Σλότερμπεκ, Μπενσεμπαϊνί, Τζαν (69′ Ενμετσά), Γκρος (46′ Γκίτενς), Ζάμπιτσερ, Μπραντ (90+5′ Βάτζεν), Μάλεν (76′ Μπέιερ), Γκιρασί
  • ΖΑΝΚΤ ΠΑΟΥΛΙ: Βασίλ, Βαλ, Σμιθ, Μετς, Σάλιακας (82′ Τζιγκάλα), Ιρβάιν, Βάγκνερ, Τρόι, Αφολαγιάν (88′ Σινανί), Εγκεστάιν (88′ Άλμπερς), Γκιλαβογκί (69′ Μπανκς)