Ο Προμηθέας νίκησε τη Μπουργκ και πέρασε στους «8» του EuroCup

Ο Προμηθέας ήταν ανώτερος της Μπουργκ και πήρε τη νίκη απέναντι στη Μπουργκ με 89-75, η οποία τον στέλνει στους «8» του EuroCup, εκεί όπου τον περιμένει η Προμετέι!

Ο Προμηθέας από την αρχή του αγώνα είχε τον έλεγχο, παίρνοντας τα ηνία στο σκορ (14-5, 6′). Η Μπουργκ συνέχισε να είναι σε… άλλο γήπεδο μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου, με τους Πατρινούς να το κλείνουν προηγούμενοι με 24-13.

Η Μπουργκ ανέβασε την απόδοσή του, όμως δεν απείλησε ουσιαστικά τους Πατρινούς. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 7 (31-24, 16′), με τον Προμηθέα να γκαζώνει και να φτάνει στο +13 (41-28, 19′). Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και με ένα μικρό ξέσπασμα έκλεισαν το ημίχρονο στο 41-33.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στη Μποργκ. Οι φιλοξενούμενοι μείωναν διαρκώς τη διαφορά, καθώς μπορεί στην επίθεση ο Προμηθέας να πήγαινε καλά, όμως στην άμυνα ήταν ΚΑΚΙΣΤΟΣ. Έτσι, το σκορ μειώθηκε ακόμα και στο 58-55, όμως ένα τρίποντο του Κάουαν διαμόρφωσε το 61-55 της περιόδου.

Κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν! Ο Προμηθέας πάτησε γερά το πόδι του στο γκάζι και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, με την διαφορά να ανεβαίνει ξανά πάνω από τους 10. Έτσι, με το τέλος του αγώνα, ο Προμηθέας πήρε τη νίκη απέναντι στη Μπουργκ με 89-75 και πλέον ετοιμάζεται για να αντιμετωπίσει την Προμετέι.

Τα δεκάκάλεπτα: 24-13, 41-33, 61-55, 89-75.

Φωτορεπορτάζ: EUROKINISSI