Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: Η… εξάρα της Νορβηγίας που έφερε πρόκριση (vids)

Η Νορβηγία διέλυσε 6-0 τις Φιλιππίνες και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών.

Για να συμβεί αυτό, χρειάστηκε να αναδειχτεί ισόπαλη 0-0 η Νέα Ζηλανδία με την Ελβετία, στο άλλο ματς της τρίτης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου. Με αυτά τα αποτελέσματα, η Ελβετία πήρε την πρόκριση ως πρώτη του ομίλου και η Νορβηγία πέρασε ως δεύτερη.

Η Χάουγκ άνοιξε το σκορ στο 6’ για τη Νορβηγία και η ίδια παίκτρια σημείωσε το δεύτερο γκολ της ομάδας της στο 17’. Στο 31’ η Χάνσεν σημείωσε το τρίτο νορβηγικό γκολ, ενώ η Μπάρκερ με αυτογκόλ στο 48’ «κλείδωσε» και τυπικά τη νίκη για τη Νορβηγία. Στο 53’ η Ρέιτεν με πέναλτι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας της, με τη Χάουγκ να ολοκληρώνει την εξαιρετική της παράσταση στον αγωνιστικό χώρο κλείνοντας το σκορ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και σημειώνοντας χατ-τρικ.