Πρωταθλήτρια Τουρκίας η Γαλατασαράι!

Επέστρεψε στον θρόνο της η Γαλατά! Μετά από ένα διάλειμμα τεσσάρων ετών, η Γαλατασαράι πραγματοποίησε την επιστροφή της στην κορυφή του τουρκικού πρωταθλήματος, κατακτώντας τον 23ο τίτλο της ιστορίας της.

Η ομάδα του Οκάν Μπουρούκ πανηγύρισε τη νίκη με 4-1 επί της Ανκαραγκουτσού στην Άγκυρα και με αυτό το τρίποντο «κλείδωσε την κούπα, καθώς άνοιξε τη διαφορά της από τη δεύτερη Φενέρμπατχτσε στο +5.

Με το… καλημέρα και συγκεκριμένα στο 7′ ο Ικάρντι άνοιξε το σκορ, ενώ έπειτα από οκτώ λεπτά ο Μίλσον έφερε το ματς στα ίσια. Ο Ικάρντι χτύπησε ξανά για το 2-1 του πρώτου ημιχρόνου και στην επανάληψη οι Γιλμάζ (73′) και Ολιβέιρα (78′) διαμόρφωσαν το τελικό 4-1.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Γαλατασαράι μπορεί να αποτελέσει αντίπαλο της ΑΕΚ στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League.