Πρόκριση για Γουέστ Χαμ και τώρα… Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

«Καθάρισε» την Ντέρμπι και… έφυγε για τους «16» του FA Cup η Γουέστ Χαμ.
Τα «σφυριά» επικράτησαν 2-0 της Ντέρμπι (Championship) και προκρίθηκαν στον 5ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας, όπου θα κληθούν να αντιμετωπίσουν τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όπως προέκυψε νωρίτερα από την κλήρωση. Μάλιστα, οι «κόκκινοι διαβόλοι» θα βρεθούν στον δρόμο για 3η διαδοχική φορά στη διοργάνωση.Μπορεί η ομάδα του Μόγιες να μην… πετάει αυτήν την περίοδο, αλλά η ποιότητά της αποδείχθηκε αρκετή για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ντέρμπι δίχως να φορτσάρει, σημειώνοντας από ένα γκολ στα πρώτα λεπτά του κάθε ημιχρόνου.
Στο 10’ ο Σούτσεκ με κεφαλιά τροφοδότησε τον Μπόουεν, ο οποίος με μονοκόμματο σουτ άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι, το ήθελαν, το πάλεψαν, αλλά δυσκολευόντουσαν να πατήσουν περιοχή. Ο Αντόνιο τους έκοψε τον… βήχα στο 50’ αξιοποιώντας σέντρα του Μπόουεν και ουσιαστικά εκεί κρίθηκαν σχεδόν τα πάντα.