Πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ολλανδίας για Αιντχόβεν

Η Γκόου Αχέντ Ιγκλς το πάλεψε, αλλά η Αϊντχόφεν είχε τον τρόπο! Η PSV επικράτησε με ανατροπή και σκορ 2-1 της ομάδας του Μπότου και πήρε το εισιτήριο για τον 18ο τελικό της ιστορίας της, εννιά χρόνια μετά τον τελευταίο.

Αντίπαλός της στην τελική μάχη για την κούπα θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Άγιαξ-Άλκμααρ, οι οποίοι θα μετρήσουν τις δυνάμεις τους στον τελικό της Πέμπτης (3/3).

Οι Ιγκλς κράτησαν ζωντανό το όνειρο του τελικού ως το ημίχρονο. Ο Κόρντομπα τους έδωσε το προβάδισμα στο 36′, με τον Ζαχαβι να ισοφαρίζει στο 43′, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Κράμερ είδε την κόκκινη κάρτα και άφησε τους Ιγκλς με δέκα παίκτες.

Στο 47′ ο Μάουρο Τζούνιορ σκόραρε για την PSV, όμως δεν μέτρησε ως οφσάιντ, ενώ στο 68′ ο Φίρμαν έδωσε τη λύση, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.