Σαν σήμερα: Ο Μπράμπετς «έσπασε» αήττητο δεκαετίας της Αγγλίας (vid)

Ο Γιακούμπ Μπράμπετς του ΑΡΗ ήταν ένας εκ των μεγάλων πρωταγωνιστών, σ’ ένα αποτέλεσμα που πριν από μερικά χρόνια είχε κάνει αίσθηση. Ο Τσέχος με τη φανέλα της Εθνικής του ομάδας, βοήθησε τα μέγιστα, ώστε να σταματήσει ένα μεγάλο αήττητο σερί της Εθνικής Αγγλίας.

Ήταν 11 Οκτωβρίου 2019 όταν η Τσεχία (για τα προκριματικά του Euro 2020) υποδέχθηκε την βρετανική ομάδα, η οποία μέχρι τότε ήταν αήττητη σε παιχνίδια προκριματικών επί μια δεκαετία, έχοντας ένα σερί 44 αγώνων. Μάλιστα, αν εκείνο το βράδυ κέρδιζαν, εξασφάλιζαν το εισιτήριο για το EURO. Ο Μπράμπετς και η παρέα του όμως είχαν διαφορετική άποψη.

Αν και η Αγγλία προηγήθηκε νωρίς με πέναλτι του Κέιν (στο 5ο λεπτό), η Τσεχία απάντησε τέσσερα λεπτά αργότερα με γκολ του Μπράμπετς και τελικά πήρε τη νίκη με 2-1.