Σκόραρε ξανά αλλά δεν ήταν αρκετός ο Δουβίκας για την Ουτρέχτη

Μεγάλες κερδισμένες στα πρώτα ραντεβού για τα ημιτελικά των πλέι οφ της Eredivisie ήταν Τβέντε και Σπάρτα Ρότερνταμ. Οι μεν επικράτησαν 2-1 της Χέρενφεϊν εκτός έδρας και πήραν μεγάλο προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό, που δίνει έπαθλο ένα εισιτήριο για το Conference. «Πλήγωσε» την Ουτρέχτη των Μπάρκα και Δουβίκα η Σπάρτα Ρότερνταμ, επικρατώντας με το ίδιο σκορ στο «Stadion Galgenwaard», κάνοντας και εκείνη από την πλευρά της βήμα για πρόκριση.
Ο Τάσος Δουβίκας βρήκε ξανά δίχτυα, σκοράροντας στο 70’ με εκτέλεση από κοντά, αλλά το 22o τέρμα (20 πρωτάθλημα και 2 στο Κύπελλο) του στη σεζόν δεν ήταν αρκετό ώστε να δώσει χαρά στην Ουτρέχτη, η οποία θα κληθεί να ανατρέψει στη ρεβάνς το εις βάρος της σκορ (δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ). Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 29’ με τον Φαν Κρόιγ να σκοράρει με πέναλτι στο 29ο λεπτό, ενώ δέκα λεπτά μετά, έπειτα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, αυτή στρώθηκε στον Λαουρίτσεν, ο οποίος με άπιαστο σουτ νίκησε τον Μπάρκα.