«Σκόρπισε» τη Σάλκε και ανεβαίνει η Λειψία

Με τους Αντρέ Σίλβα και Ντάνι Όλμο να σκοράρουν δις, η Λειψία πέρασε εύκολα από την έδρα της Σάλκε (1-6) και ανέβηκε, έστω και προσωρινά, στη 2η θέση της Bundesliga.
Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, με τον Αντρέ Σίλβα να νικά τον Σμόλοφ με ένα υπέροχο σουτ εκτός περιοχής για το 1-0! Οκτώ λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Χένρικς να σκοράρει, ο οποίος με ωραίο τελείωμα έκανε το 2-0!

Και εκεί που όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ, η Λειψία «χτύπησε» δις, με τους Αντρέ Σίλβα (44’) και Ντάνι Όλμο (45’+2’) να μετατρέπουν την αναμέτρηση σε περίπατο.
Το μόνο που άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα, ήταν το σκορ, με τους γηπεδούχους πετυχαίνουν το γκολ της τιμής και με ωραία προσπάθεια του Κοζούκι στο 56’, τον Ντάνι Όλμο να σκοράρει ξανά στο 83’ με μια υπέροχη λόμπα και τον Πόουλσεν να βάζει το κερασάκι στην τούρτα έξι λεπτά αργότερα για το τελικό 6-1!