«Σούπερ» Βινίσιους και η Ρεάλ στο +4

Η ήττα της Σοσιεδάδ έδωσε στη Ρεάλ Μαδρίτης την ευκαιρία να ξεφύγει στο +4 από τη 2η θέση στη La Liga και η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δεν την κλότσησε, νικώντας 2-1 τη Σεβίλλη με ανατροπή και ξεφεύγοντας στη βαθμολογία.

Οι Ανδαλουσιάνοι αιφνιδίασαν τη «βασίλισσα» παίρνοντας το προβάδισμα στο 12ο λεπτό, όταν ο Ράφα Μιρ νίκησε με εντυπωσιακή κεφαλιά τον Κουρτουά.

Η ομάδα του Γιουλέν Λοπετέγι άγγιξε το δεύτερο γκολ στο 30’, όταν ο Οκάμπος έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή, είδε όμως την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Εντέλει, οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να φτάσουν στην ισοφάριση δύο λεπτά αργότερα, με τον Μπενζεμά να σκοράρει προ κενής εστίας μετά από ασταθή επέμβαση του Μπουνού σε σουτ του Μιλιτάο – με την μπάλα να βρίσκει και στο αριστερό δοκάρι.

Το ματς… κόλλησε στο δεύτερο μέρος, ωστόσο ο Βινίσιους ήρθε ως από μηχανής Θεός να λυτρώσει τη Ρεάλ με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, για το τελικό 2-1 στο 87ο λεπτό.

Ο Κουρτουά έβγαλε στις καθυστερήσεις την κεφαλιά του Ντιλέινι κρατώντας το προβάδισμα της ομάδας του, που πέτυχε την τέταρτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα.