Σπουδαία νίκη για την Μπολόνια κόντρα στη Λάτσιο (hls)

Μεγάλη νίκη με το εντυπωσιακό 3-0 πήρε σε βάρος της Λάτσιο η Μπολόνια στο Renato dall’ Ara.

Μια εβδομάδα μετά τη νίκη στο derby με την Ρόμα, η Λάτσιο γνώρισε τη συντριβή από την Μπολόνια εκτός έδρας. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, που είχε μεσοβδόμαδα αγώνα για το Europa League, ήταν κατώτερη των περιστάσεων, δέχθηκε δύο γκολ από το πρώτο 20λεπτο και ουσιαστικά δεν κατάφερε να μπει ποτέ στο ματς. Ετσι, με την ήττα έμεινε εκτός 4άδας και αργότερα μπορεί να μείνει και στο -10 από την 1η θέση της Serie A. Στη μέση της βαθμολογίας ανέβηκαν οι Rossoblu.

Η ομάδα του επί σειρά ετών αμυντικού της Λάτσιο, Σίνισα Μιχαΐλοβιτς, άνοιξε το σκορ στο 14’ με τον Μούσα Μπάροου έπειτα από προσπάθεια του Τεατέ, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα έγινε σκόρερ και έγραψε το 2-0 που έμεινε για το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν πεσμένος, η Λάτσιο δεν είχε τα αστέρια της σε καλή μέρα και στο 68’ ο Χάικι με σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο βαρύ, 3-0. Με δέκα παίκτες τελείωσε το ματς η Λάτσιο, εξαιτίας της αποβολής του Ατσέρμπι (77’).